המדריך מהסרטים 6: רעיונות יצירתיים לסרטוני העשרה לשיעור

7420
המדריך מהסרטים 6: רעיונות יצירתיים לסרטוני העשרה לשיעור

מורים יקרים, המדריך שלפניכם מגיש לכם 15 סרטונים בעלי מסר חינוכי ייחודי, שנבחרו לאחר עמל ומחשבה רבה. כל סרטון יכול לבוא כפתיח לדיון מרתק לשעת מחנך או להגיע כטוויסט באמצע שיעור מוכן.

מומלץ בחום לעבור על הסרטונים לפני שמראים אותם לכיתה ובהתאם לכך, לכוון את השיעור. בתקווה לשימוש מועיל במדריך והנאה.

 

1. דע מאין באת

סרטון מרתק על אנשים שלא האמינו מאין המקורות שלהם הגיעו. תפור לדיונים על סטיגמות ודעות קדומות, כאשר הסרטון בעצם מראה לנו שאנחנו לא באמת מי שחשבנו.

מגיל חטיבה. אורך: 5:16. אנגלית עם תרגום.

 

 

2. אל תבכי, ילדה קטנה

ניסוי מקומם ומציף ובעיקר מסתכל, שמראה לנו עד כמה אנחנו כבולים לשטחיות ולרושם הראשוני. מה קורה כשלוקחים שתי ילדות שזקוקות לעזרה ומלבישים אותן שונה? ומה אתם הייתם עושים? לשיעורי חברה על סולידריות חברתית.

אורך: 3:06. מכיתה ה' ומעלה. אנגלית עם תרגום.

 

 

3. המלאך מיבנה

משרד רווחה של נער אחד: שוהם אמסלם, נער בן 17 מיבנה, מכונה בפי תושבי העיר "המלאך המקומי". הוא מחבר בין נזקקים לבין בעלי עסקים ובעלי מקצוע שנרתמים לעזור. קשיי ריכוז הובילו אותו אל מחוץ לבית הספר, הוא קם מוקדם בכל בוקר וחורש את העיר, מכיר את כל גופי הרווחה, את כל בעלי העסקים ובעיקר את הקבלנים שכבר מחזרים אחריו כדי שיגייס אותם לפרויקט הבא. מומלץ כהקדמה לסדנאות יזמות, לפעילויות אודות סולידריות חברתית ותיקון העולם.

מכיתה ה' ומעלה. אורך: 2:44. בעברית.

 

 

4. תפסיקו לבזבז את החיים

מה עוד לא נאמר על האדם המיוחד הזה, שלקח את הסרטונים לפסגות אחרות של אומנות ודיוק? סרטון של פרינס EA. הפעם הוא הוציא סרטון חדש על משמעות החיים ואם אתם עוסקים, נושמים או נוגעים בחינוך בכל צורה שהיא, אתם יותר מחייבים לראות אותו.

מומלץ מכיתה ה' ומעלה. אורך: 7:06. אנגלית אם תרגום.

 

 

5. 50 אנשים – באיזה גיל היית רוצה להיות?

סרטון נהדר ששואל את השאלה שכולנו מתחבטים בה: אילו היינו יכולים לצאת במכונת הזמן, לאן היינו רוצים לנסוע? מרתק. מומלץ כפתיחה לדיון בתנועות נוער, אודות החיים והמקום האישי שלנו.

מומלץ מכיתה ו' ומעלה. אורך: 3:39. אנגלית עם תרגום.

 

 

6. הארץ המובטחת

סרטון שמאגד אנשים שהחליטו לנסוע ממטולה עד אילת - בדרכים יצירתיות ושונות, כאשר הקסום ביותר ביניהם שייך למשפחה שהחליטה להפוך את האתגר האישי שלה להזדמנות נדירה ומיוחדת. מעורר השראה ותפור לשיעורי חברה.

אורך: 11:20. בעברית.

 

 

7. כשההתמודדות מקבלת חיים משל עצמה

סיפורה המיוחד של אסתי סגל ואיך שהיא חווה את העולם לאחר שמבשרים לה שככל הנראה תצטרך לוותר על רגל אחת. כל כך הרבה מסרים בכמה דקות. מיוחד לשיעורי חברה ולפעילויות אודות כוחות נפש והתמודדויות.

מכיתה ט' ומעלה. אורך: 8:18. בעברית. 

 

 

8. שופט הרחמים

מה עושה שופט כשאדם בן 96 עומד מולו למשפט על מהירות? אל תפספסו את התגובה של השופט הזה, שכולה קסם וחמלה.

מומלץ להצטייד מראש בטישו. אורך: 2:01. באנגלית.

 

 

9. לצאת מאזור הנוחות

פתאום באמצע בית קפה, אנשים קולטים ילדה שמשוחחת עם אדם מבוגר בעל כוונות לא ברורות. האם הם יפסיקו את שתיית הקפה שלהם ויצאו מאזור הנוחות או שימשיכו להתעלם? ומה אתכם? נוקב וישר לפנים. מתוך התוכנית "מה אתם הייתם עושים" של רשת.

אורך: 4:36. בעברית.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=JCf_iH3C3KE

 

10. קונפורמיות – זה קורה לכולם

למרות שהסרטון מאוד ישן, הוא עדיין, ללא ספק, בין שלושת הסרטונים הטובים ביותר הקיימים כיום בנושא קונפורמיות, אפקט העדר וזהות ייחודית. סיפורו של ילד שחשב אחרת ושחה כנגד כולם, עד הסוף המפתיע.

מומלץ לפעילויות, החל מכיתה ד'. אורך: 8:08. ללא מילים.

 

 

11. השלום שהציל את החיים

מה הסיכוי שאם הייתם מנהלי מפעל של מאות עובדים, הייתם בכל זאת דואגים לעצור בבוקר לפני ביתן השומר ולהגיד לו יפה שלום? הסיפור המופלא הבא מראה עד כמה לפעמים מדובר בעניין הרבה יותר גדול, של חיים ומוות. נהדר.

מכיתה ה' ומעלה. אורך: 3:11. אנגלית עם תרגום. יש להפעיל אותו בנוהל הרגיל.

 

 

12. כלה לתחייה

למרות שהודיעו בחדשות על תאונת דרכים קטלנית, הפראמדיק מועאוויה כבהה שהוזעק לזירה לא הסכים לוותר על הפצועה, שרופא כבר קבע את מותה. אחרי 40 דקות של הצלת נפשות הוא עשה את הבלתי יאמן ואז קרה הקטע הבא. נהדר לכולם בסימן אין ייאוש בעולם כלל.

אורך: 2:27. בעברית.

 

 

13. חברים: סרט אימה

סרטון נהדר שמתאר את החרדה החברתית ומדגים דרך החוויה מעט מהתחושות הרבות הקשורות לתופעה הזו. נפלא לשיעורי חברה, כפתיח לדיון אודות האנשים שסובלים מזה ומה התפקיד של יתר החברים במורכבות הזו.

אורך: 9:41. בעברית.

 

 

14. מאחורי מסכת הטוקבקיסט

סרטון מדויק ומהודק על טבע האדם "ללכלך" מאחורי הגב ולכתוב מילים שהוא בחיים לא היה אומר אילו היה נתקבל באותו אדם עליו דיבר ממש הרגע. נהדר לשיעורי חברה ולדיונים אודות הצביעות האנושית ומדוע אנו מרשים לעצמנו להתפרע כל כך מאחורי האנונימיות של הרשתות החברתיות.

מכיתה ד' ומעלה. אורך: 2:02.

 

 

15. אין שלם מהאיש השבור

כל כך מוכר ופשוט ובכל זאת עמוק ונוגע: סיפורו של אדם שהרגיש שנמאס לו לרדוף אחרי החיים שנוזלים לו מבין האצבעות והחליט ללכת עם הסוף המפתיע. מכרה זהב לשיעורי חברה ולדיונים אודות החיים ומשמעותם.

מכיתה ז' ומעלה. אורך: 3:24. אנגלית עם תרגום.

 

 

הכתבות הקודמות במדריך מהסרטים של אבינועם:


הדפסת סיפור זה
אבינועם הרש

חבר מערכת 'הגיע זמן חינוך'. עורך אתר החמ"ד לנוער - מנהל החינוך הדתי. משרד החינוך. מחנך, רכז תקשוב ומדריך 'אמירים' - כתיבה יוצרת. כותב במדור 'יזמות חינוכית' ב'הד החינוך'. כותב מזה שנים פובליציסטיקה חינוכית במגוון במות כגון: 'עולם קטן'. 'NRG יהדות', 'ערוץ 7' וכו. מנחה סמינריונים וסדנאות לנוער אודות ההתמודדות בגיל ההתבגרות נוכח אתגרי המאה ה-21 ומעביר שיחות בנושא. מפתח מיזם 'קטנה ברשת' - שימוש בסרטונים לאנשי חינוך.