לכבוד החופש הגדול: 60 סרטונים חינוכיים שתוכלו לשלוח לתלמידים

41733
לכבוד החופש הגדול: 60 סרטונים חינוכיים שתוכלו לשלוח לתלמידים

בס"ד

החופש הגדול אוטוטו כאן, וחלק מאיתנו, המורות והמורים, מוצאים עצמנו שואלים איך שומרים על קשר מסויים עם התלמידים בזמן החופשה. כך למשל, ניתן לקרוא את המאמר שכתב בנושא יוסי שפרבר - "החופש הגדול: קשר בין מורים לתלמידים ברשתות חברתיות" העוסק ברעיון כי חשוב לקיים גחלת חינוכית גם במהלך החופשה. אך האם ניתן לשמור על קשר כזה ועדיין להיות בעצמנו בחופשה? כלומר מבלי להשקיע בכך מאמצים אדירים? 

כדי לענות על השאלה הזו, לכבוד החופש הגדול, קיבצתי עבורכם 60 סרטונים חינוכיים, עם מסר ומשמעות, שניתן לשלוח לתלמידים שלכם. מומלץ לשלוח את הסרטונים לתלמידים דרך הוואטסאפ מדי יום. בצורה כזו תוכלו לשמור על קשר ושיח עמם, להפעיל בעצמכם בית מדרש חברתי ולתת להם ליהנות מנקודה יומית של משמעות ותוכן.

כמובן שחשוב לצפות בכל סרטון לפני שתשלח/י אותו לתלמידים שלך, ולבחון האם הוא מתאים לתלמידים להם, לפי שיקול דעתך המקצועי.

 

#1 ברוח המונדיאל - זה לא נגמר עד שזה נגמר
שנת 1999. גמר ליגת האלופות מפגיש בין מנצ'סטר יונייטד לביירן מינכן הגרמנית. דקה אחרי פתיחת ההארכה ועדיין, הקבוצה הגרמנית שומרת על שער יתרון, בהתאם לכלל הידוע: כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הגרמנים מנצחים. אוהדי מנצ'סטר התחילו כבר ללכת הביתה. נראה שגם נס לא יעזור כאן. איך זה נגמר בסוף? לא תאמינו. מוזמנים לצפות באחד המשחקים הגדולים אי פעם:

https://www.youtube.com/watch?v=naBghi7cD3g

שאלות למחשבה:

 • האם ומתי אנחנו צריכים להחליט בחיים שהגיע הזמן להרים ידיים אם בכלל?
 • עד כמה אנחנו באמת מאמינים במשפט "זה לא נגמר עד שזה נגמר"?

 

#2 החיים נוזלים לך מהידיים, התנתק כבר!
ידעתם שאדם שורף 4 שנים מחייו על בהייה בסמרטפון שלו? בואו ניקח רגע ונחשוב על מי שככל הנראה יהיה קרוב אלינו יותר מכולם בקיץ הזה - הסמארטפון שלנו.

שאלות למחשבה:

 • עד כמה לדעתך את/ה תלוי בסמארטפון שלך? מה היית מרגיש/ה אם הוא היה נעלם לך ליום?
 • מה זה אומר עלינו אם אנחנו לא מסוגלים להתנתק מהרשת ליותר מכמה שעות, אם בכלל?

 

#3 הסתכלו על ההורים שלכם והתחילו להעריך את המתנה הגדולה ביותר בעולם!
בחופש הגדול אנחנו מוצאים את עצמנו פתאום מבלים יותר ויותר שעות עם ההורים. לפעמים, כל הזמן הזה שמבלים ביחד, גורם ללחץ, מתח, ריבים וכל מיני התנגשויות. אבל האם אנחנו מודעים בכלל למתנה הזו, שנראה כאילו תמיד הייתה שם ותמיד תהיה שם?

אחרי הסרטון הבא נראה לי שגם אתם תחשבו מסלול מחדש בכל מה שקשור ליחס כלפי ההורים.

https://www.youtube.com/watch?v=0NcpAC8XNos

שאלות למחשבה:

 • האם חשבתם מדוע אנחנו לוקחים את המתנה היקרה הזו כדבר מובן מאליו?
 • מה ניתן לעשות בכדי לתקן את המצב?

  

#4 לשחק על המים
מה עוזר לנו להצליח בחיים? האם מדובר בכסף? כישרון ייחודי? או שההצלחה מגיעה מכיוון אחר? בסרטון הבא, שתירגם המורה עומר ויסבלום, תראו איך אפשר לכבוש את העולם בעזרת השראה, יצירתיות, עבודה קשה, נחישות וכוח רצון.

שאלות למחשבה:

 • מה עזר לילדים מהכפר להצליח לדעתכם?
 • חשבו על כל 'תקרות הזכוכית' והגבולות שראיתם בשנה האחרונה והחלטתם שאין מצב שתוכלו להשיג אותם. האם הם באמת מעבר לכוחות שלכם, או שאולי עם שינוי חשיבה, אמונה יותר גדולה בעצמכם ועבודה קשה אתם תוכלו לנפץ את התקרות הללו ולהגשים את החלומות שלכם?

 

#5 החיים הם גלגל, אז אל תתיאשו כשאתם למטה
גמר ליגת האלופות השנה הפגיש בין ליברפול לריאל מדריד. גארת בייל, שאיבד את מקומו בהרכב ונראה היה שהקריירה שלו כבר ממש בסיומה, נכנס בתוך מחליף, ואז הגיע הרגע הקסום הבא:

שאלות למחשבה:

 • מה לדעתך סייע לבייל להצליח?
 • האם אנחנו מספיק מאמינים בעצמנו ודרוכים, בכדי שלא נפספס את רכבת ההזדמנויות כשהיא תגיע לתחנה שלנו?
 • האם אנחנו עושים משהו בכדי לקדם את ההזדמנויות הללו?

 

#6 כוחן של מילים
כמעט כל אחד ואחת מאיתנו יוכלים לשחזר רגע ספציפי בזמן שבו מישהו אמר לנו משהו; הוא לא נגע, לא הרביץ, רק אמר מילים. ובכל זאת, למילים הללו היה כוח ענקי עלינו. הם השפיעו עלינו עמוקות. מילים יכולות להחריב ולבנות, לנפץ ולהוליד מחדש. הכול תלוי בשימוש שאנו עושים בהן. בסרטון הבא נראה עוד דוגמה לעוצמתן של המילים:

https://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU

שאלות למחשבה:

 • האם יצא לך להצטער על מילים שאמרת? מתי?
 • האם ניתן לדעתך להפחית את מספר הפעמים בהן מילים נפלטות מהפה שלנו ואחר כך אנו מצטערים עליהן? כיצד ניתן לעשות זאת לדעתך?

 

#7 ללכת כי כולם הולכים
בואו נדמיין שאתם נמצאים בחדר המתנה לרופא, ופתאום אתם קולטים שכל האנשים לידכם מתחילים לקום על רגל אחת ולצעוק "קוקוריקו". מה תעשו? האם תחשבו שהם השתגעו או שלרגע אחד תרגישו צורך להצטרף אליהם בכדי לא להרגיש יוצאי דופן? התשובה נראית לכם פשוטה? אז כדאי שתראו את הסרטון הבא העוסק בקונפורמיות חברתית, ותגלו כמה דברים על מוח האדם ועד כמה שהצורך לציית ולהתאים את עצמנו לכלל מובנים בתוכנו.

שאלות למחשבה:

 • למה לדעתך התפתחה הנטייה האנושית לקונפורמיות חברתית? כיצד הנטייה הזו עוזרת לנו לדעתך?
 • מה לדעתך הסכנה הגדולה ביותר בנטייה הכל כך חזקה הזו של האדם לקונפורמיות חברתית? תוכל לחבר זאת למקרים בהיסטוריה? האם ניתן לעשות משהו בעניין? מאילו מצבים כדאי להיזהר?

 

#8 תשמור על העולם ילד
ראיתם איך נראה מחנה או פארק רגע אחרי "על האש" של יום העצמאות? כמה פעמים יצא לנו לראות זבל ולכלכוך בכל מקום. כי מה בעצם אכפת לנו? הטבע הרי הוא לא החצר הפרטית שלנו, נכון? חשבתם איך כדור הארץ היה נראה אילו התייחסנו אליו כמו שאנחנו מתייחסים לסלון הפרטי שלנו? אבל האם אנחנו מודעים לכך שאנחנו במו ידינו משמידים את הכוכב שאנו חיים עליו?

בסרטון הבא נגלה כמה עובדות על הרס כדור הארץ שיבעטו לכם בבטן

שאלות למחשבה:

 • מדוע לדעתכם אנו אדישים בדרך כלל לזיהום ולהרס משאבי הטבע בכדור הארץ?
 • מה את/ה יכול/ה לעשות שונה כבר מהיום כדי לנסות לשנות זאת, אפילו במעט?

 

#9 הכדור אצלכם, למה אתם מחכים?
זוכרים את המבט שלכם, כשנתקלתם לראשונה בציון שלילי במבחן שהיה חשוב לכם במיוחד? ההרגשה היא כמו בלון שנועצים בו סיכה: כל האוויר מתנדף החוצה ופתאום אתם שואלים את עצמכם בשביל מה בכלל להמשיך ולהשקיע? הסרטון הבא יראה לנו מדוע בעצם הרבה דברים שאנחנו חושבים שלא בשליטתנו, נמצאים עמוק בתוך הראש והלב שלנו ורק מחכים שנתחיל להאמין בעצמנו ולתת את כל מה שיש בנו.

 https://www.youtube.com/watch?v=MnZgedeW2Os

רעיון למחשבה:

 • קחו לעצמכם מטלה אחת בחופש הגדול הזה, שנראית לכם רחוקה ולא מושגת, וחישבו איך תוכלו בכל זאת, בעזרת תכנון נבון והשקעה רבה, להשיג אותה ולהוכיח לעצמכם שאין דבר כזה "אי אפשר".

 

#10 עניין של נקודת מבט
קרה לכם פעם שניסיתם לעשות משהו ונכשלתם שוב ושוב? עד שכבר הייתם בטוחים שבעצם המנהרה הזו, שאתם עכשיו הולכים בה, אטומה לגמרי לאור ולתקווה, שאין מצב שתוכלו לעבור את הדלת הזו? לפעמים בדיוק אז, מגיע מישהו או משהו וכאילו פותח לכם את העיניים ומסביר לכם שבעצם הסתכלתם על כל המצב מהכיוון הלא נכון שלו. קחו לעצמכם 2 דקות בכדי לצפות בסרטון הבא

שאלות למחשבה:

 • נסו להיזכר באתגר שעמד לפניכם והצלחתם להתגבר עליו רק בגלל שהצלחתם להחליף את נקודת המבט שלכם. מה עזר לכם לשנות את נקודת המבט?
 • מה כדאי לדעתכם לעשות בפעמים הבאות בהן תתקלו במצב כזה, על מנת לשחרר את התקיעות?

 

#11 אדם מתכנן תוכניות
לקראת המונדיאל, עולם הספורט רעש וגעש מהכוכב המצרי של קבוצת ליברפול - מוחמד סאלח - איזה שחקן ענק ומוכשר, ואיך שהוא מסוגל, במו רגליו, להפוך את תוצאת המשחק. היה דיבור על כך שכנראה הוא הולך לזכות בתואר שחקן השנה. היו אפילו מי שאמרו שהוא עומד להיות גדול יותר מרונאלדו. ואז הגיעה הדקה ה-30 במשחק שבסרטון ועמה הפציעה שוברת הלב:

 

שאלות למחשבה:

 • מה לדעתך אנו יכולים לעשות על מנת להתמודד עם הדברים בחיים שלא נמצאים בשליטתנו?
 • כיצד אפשר לקום אחרי רגעים קשים כאלו? תוכל/י לחשוב על רגע שלך שבו הצלחת לקום?

 

#12 ללכת עם החלומות שלנו
אם תשאלו ילדים הצעירים מכם, מה הם החלומות שלהם, תגלו נתון מעניין: ככל שהגיל יותר צעיר, כך הם יותר מאמינים בהגשמתם. ככל שהגיל עולה, פתאום האמונה בחלומות יורדת: הציניות והפחד נכנסים למשוואה. אנחנו כבר לא כל כך מאמינים ביכולת שלנו. אבל האם באמת יש לכך סיבה? צפו בסרטון הבא ותתחילו לחשב מסלול מחדש.

שאלות למחשבה:

 • האם אתם עוד זוכרים את חלומות הילדות שלכם?
 • האם אתם עדיין מאמינים בהם?
 • האם גיבשתם תוכנית מעשית בכדי להגשים אותם?

 

#13 מה אתם הייתם עושים?
הם נמצאים בכל מקום: הומלסים, אנשים עניים, מקבצי נדבות. לפעמים הם לא באים לנו טוב בעין: מזכירים לנו שיש אנשים שמבחינתם קורת גג, ארוחה חמה, שמיכה ומשפחה הם לא דברים מובנים מאליהם. ואז הם יכולים להידחף ולפשוט יד, להגיד בקול נבוך: "אולי יש לכם כמה שקלים?" והאמת? שלפעמים זה מעצבן אותנו. אבל למה? על איזו נקודה הם לוחצים לנו? מעניין איך היינו מגיבים אילו היינו משתתפים בניסוי שמופיע בסרטון הבא.

שאלות למחשבה:

 • מדוע לדעתך חלק מהאנשים לא עוזרים במצב כזה?
 • מה ניתן לעשות על מנת לעודד אנשים לסייע במצבים כאלה?

 

#14 בהמשך לסרטון הקודם - מי יעזור יותר?

ניסוי חברתי מעניין שבא לבדוק מי יותר נדיב: הומלס או אדם נורמטיבי שיש לו. והתוצאות? בדיוק ההפך ממה שחשבתם.  

שאלות למחשבה:

 • מאיזה מקום לדעתכם מגיע ההבדל הגדול בין התגובה של האנשים האחרים ברחוב לבין התגובה של ההומלס? 
 • האם אתם מסכימים עם המשפט שרק מי שחווה סבל יוכל להיות יותר רגיש לסבל של האחר? ומה עם הרגישות לאחר שלנו?

 

#15 אל תסתכלו בקנקן
כמה פעמים יצא לנו לשפוט אדם רק לפי רושם ראשוני? מספיק שהוא מזכיר לנו מישהו או שהוא דומה לאיזה פרופיל שיושב לנו בראש, וכבר החלטנו בדיוק מה הוא ומי הוא, לפני שהוא הוציא בכלל משפט אחד. ומה לגבינו? האם אנחנו מוכנים להשלים עם אנשים ששופטים אותנו רק לפי המראה החיצוני?

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו להיזכר בטעויות בשיפוט של אנשים שעשיתם ובהמשך התברר לכם שטעיתם בגדול לטוב ולמוטב?
 • האם בעקבות הטעויות הללו שיניתם משהו מדפוסי החשיבה שלכם?

 

#16 ללמוד להעריך את מה שיש
לא נעים לומר, אבל לפעמים אנחנו חולמים שהיינו נולדים למשפחה אחרת, עם הורים אחרים. יותר טובים. יותר רגישים. יותר מכילים. כנראה שאז, אנחנו חושבים, הדברים היו מסתדרים לנו אחרת והיינו מצליחים להגיע למקום טוב יותר. הבעיה עם המחשבות הללו, זה שאנחנו שוכחים באלו מתנות גדולות זכינו ועד כמה שהדשא שלנו הוא למעשה ירוק. 

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו להצביע על עוד מתנות קיומיות שיש לנו ומשום מה אנחנו לא באמת מעריכים אותם? (לדוגמה: העיניים, הרגליים, הבריאות שלנו)
 • האם אנחנו באמת מתרגשים מהדברים הנהדרים הללו?

 

#17 סיפור הצפרדע
האנשים שסביבנו הרבה פעמים עוזרים לנו, מעודדים ונמצאים שם כשאנחנו צריכים, אבל לפעמים הם גם עלולים להרוס. יצא לכם פעם לשתף את החלומות שלכם עם אנשים ולבסוף להרגיש כאילו לקחו סיכה ופוצצו לכם את כל האוויר? מסתבר שלפעמים היכולת להתעלם מהקולות של אנשים אחרים יכולה להיות תכונה הכרחית בדרך להצלחה.

שאלות למחשבה: 

 • מתי אחרים אמרו לך שאת/ה לא יכול/ה אבל מצאת בעצמך את הכוח להצליח?
 • כיצד תוכל/י להאמין בעצמך למרות תגובות הסביבה?

 

#18 מבחן המרשמלו
אז איך אתם בדחיית סיפוקים? באחד מהניסויים הפסיכולוגים המפורסמים ביותר: מבחן המרשמלו, מצאו החוקרים שילדים שהצליחו לדחות סיפוקים הגיעו בחיים להישגים הרבה יותר גדולים מכאלו שלא. מוזמנים לצפות בניסוי המפורסם:

שאלות למחשבה:

 • איזה טיפוס הייתם מגדירים את עצמכם? ככאלו שחייבים הכול כאן ועכשיו או כאלו שדווקא מסוגלים לדחות את הרצונות שלהם?
 • האם לדעתכם ניתן לפתח את "שריר" דחיית הסיפוקים?

 

#19 סליחה, ה-100₪ האלו שלך?
אתם הולכים ברחוב, ופתאום פונה אליכם אדם, מוציא שטר של 100₪ ושואל אתכם: "סליחה, זה שלכם?" האם הייתם לוקחים, בהנחה שאף אחד לא היה אומר לכם כלום? מוזמנים לחשוב על כך תוך כדי הסרטון הבא:

שאלות למחשבה:

 • האם ברור לכם שלא הייתם נוגעים בכסף? תוכלו לחשוב על מצבים ומקרים אחרים שבהם דווקא הייתם קצת עלולים 'ליפול' בחוסר יושר?
 • האם אנחנו צריכים להתפעל מאנשים שאומרים אמת נוכח כמות השחיתויות שאנחנו נחשפים אליה בתקשורת,  או שזה דווקא אמור להיות לנו טבעי?

 

#20 כשהטכנולוגיה לועסת אותך
לאחרונה יצא לי לסמוך על "וויז" ולנסוע בסיבובים שוב ושוב, בדרך שהכרתי מצוין. הרגשתי יותר מטיפש: במקום לסמוך על הידע, החושים וכושר השיפוט שלי, החלטתי לתת את ההגה לתוכנת הניווט המפורסמת. האם יתכן שככל שהטכנולוגיה נהיית חכמה יותר, כך האדם נהיה יותר משועבד לה ומוגבל? מוזמנים להציץ בסרטון הבא:

שאלה למחשבה:
 • בחיים האישיים שלכם, האם אתם מרגישים שנאבדו לכם כל מיני כישורים ומיומנויות שהיו לכם לפני שהטכנולוגיה תפסה אתכם כל כך חזק?

 

#21 תשעה באב, חלק מהזהות שלנו
את הסרטון הזה מומלץ לשלוח לקראת התשעה באב. 

אין דבר שיותר מקפיץ ומותח את האווירה מאשר אי הסכמות בין ימין ושמאל: הרשתות החברתיות שוצפות וגועשות מביטויי שנאה. כל אחד משני המחנות בטוח שהצד השני הולך לחרב ולהרוס את המדינה. אבל ביום כזה - תשעה באב, שווה שנסתכל ונזכור ששנאת חינם בתוך העם היהודי היא זו שהובילה לבסוף לכך שנחרב בית המקדש השני. אז במיוחד בתשעה באב, בו נחרבו בית המקדש הראשון והשני, אסור שנשכח לפני הכול את החשיבות המכרעת של האחדות בינינו, שנמצאת מעל להכל. עלינו למצוא את האחדות הזו מעל לחילוקי הדעות, על מנת שנצליח להמשיך יחד כעם. האחדות בשבילנו היא כמו חמצן. כמו מים. כמו אחים. 

שאלות למחשבה: 

 • האם יצא לכם להיפגש בשנה האחרונה ולשבת לשיחה כנה ואמיתית עם נער או נערה ששונים מכם? לנסות ולהבין אותו מעבר לחילוקי הדעות המרתיעים? להכיר אותם?
 • מה לדעתך תגלה/י אם תעשה/י זאת?

 

#22 להמשיך לנסות כל הדרך
תסתכלו על האיגואנה הזו. בעוד שניות תראו איך עשרות נחשים אימתנים יוצאים החוצה מהחורים שלהם ומתחילים לרדוף אחריה כאילו אין מחר. המרדף מתחיל: האיגואנה תופסת רגליים ובורחת. חבל לך על הזמן, אנחנו קוראים לה. אין לך סיכוי! את עדיין לא יודעת מול מה את הולכת להתמודד. אבל היא בשלה. מעבירה הילוך. טסה מהר. הם היו אמורים כבר מזמן לתפוס אותה, אבל היא פשוט טסה ולא בזבזה אף משאב אחד בשביל לעצור ולחשוב על הצפוי לה. אין כניסה לפחדים וליאוש. "מצטערת". היא כמו אומרת לעצמה: "החיים שלי חשובים יותר".

שאלות למחשבה:

 • תכל'ס, האם הייתם מהמרים שהיא תצליח לצאת מזה?
 • ומה לגבי הרגעים הקשים בחיים שלנו? האם אנחנו לא מוותרים מהר מדי על כל מיני מצבים?
 • מתי וויתרת מהר מדי לדעתך?

 

#23 האדם מחפש משמעות
מתי חשבתם לאחרונה על משהו משמעותי שעשיתם במשך היום שלכם? משהו שבגללו הרגשתם שהיום שלכם נראה אחרת לגמרי. שהעולם חיכה רק לכם. בספרו:"האדם מחפש משמעות" הסביר והמחיש הפסיכולוג היהודי המפורסם, ויקטור פרנקל, איך בשואה רק המשמעות החזיקה את האנשים בחיים. האם נוכל למצוא את המשמעות גם בחיים שלנו?

שאלות למחשבה:

 • חשבו על החלומות שלכם, על הרצון שלכם להפוך את העולם, על הבשורה הייחודית שתרצו להעניק לאנושות. מהם?
 • מהי לדעתך המטרה בחיים שלך היום? המשמעות בהם? 

 

#24 לחשוב מחוץ לקופסה
תסתכלו על השופט המופיע בסרטון הזה ועל היצירתיות המתפרצת שלו. הסיבה שהסרטון שלו זכה לכל כך הרבה צפיות וחרך את הרשת, היא בגלל שהוא מדגים קודם כל מהי חשיבה מחוץ לקופסה. אמנם לפעמים בבית הספר אנחנו לומדים שיש לשאלות תשובה אחת, אבל מסתבר שבבית הספר של החיים, הכללים עובדים קצת אחרת.

מה אתם יודעים על חשיבה מחוץ לקופסה? החיים והסביבה הרגילו אותנו לחשוב בדרך מאוד מסוימת. העניין הוא שלפעמים, מרוב שאנחנו רגילים לחשוב באופן אחד, אנחנו מפספסים דרכים יצירתיות אחרות.

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו לחשוב על בעיה או מורכבות בחיים שלכם שהייתה יכולה להיפטר אילו חשבתם מחוץ לקופסה?
 • האם לדעתך יש דרך לתרגל חשיבה מחוץ לקופסא ולהשתפר בה?
 • בונוס: נסה/י לחפש ברשת דרכים להתאמן ולהשתפר בחשיבה יצירתית וספר/י על כך לכולנו. 

 

#25 סולידריות חברתית
כל אחד מאיתנו הוא שונה קצת מהאחרים, אבל כולנו חברה אחת. האם יש לכם אומץ להיות אתם בתוך החברה?

 

שאלות למחשבה:

 • האם יש דברים בך שאת/ה מסתיר/ה מאחרים כדי להיות כמו כולם?
 • מה לדעתך יקרה אם תספר/י עליהם?
 • כיצד את/ה יכול/ה לעודד חברים שלך להיות פתוחים, כנים ולהביא את עצמם בלי לחשוש?

 

#26 לראות את העולם מעבר לפיקסלים
מכירים את התחושה הזו, כשאתם מציצים רק לרגע במסך, ופתאום מגלים שמישהו שתה לכם את הזמן בקשית? שדקות יקרות פשוט התפוגגו, והחמצתם את כל מה שקרה מסביב? מחקרים מראים שהנוער בישראל נמצא במקום הראשון (!) בעולם בשעות מסך, והתופעה הזו מחמירה עוד יותר כשהחופש הגדול מגיע. במסרון הראשון דיברנו על כך שהרשת שולטת בנו, אבל מה לגבי ההנאות והרגעים הייחודיים שאנחנו מפספסים בכל יום בגלל הסמרטפונים?

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו להיזכר בפעם אחת בה העדפתם לבלות עם חברים או לעשות פעילות מהנה אחרת ולא להיות במחשב, פייסבוק או בוואטסאפ?
 • איך היה לכם בסוף?
 • כיצד ניתן להגדיל את הזמן שתבלו מחוץ למכשירים החכמים?

 

#27 הדשא של השכן
"הלוואי שאראלה היתה מתקשרת אלי..." "אם רק הייתי יותר חכם/ה יותר...", "אם רק הייתי יותר מקובל/ת" אז הייתי...

מכירים את המחשבות האלו, את הרגעים שבהם הקנאה תופסת אותנו בגרון והורסת לנו את מצב הרוח? חשבתם פעם מהו המחיר שהן גובות מאיתנו? כמה תסכול הן גורמות מבלי לתת דבר בתמורה? הסרטון הבא יסביר לנו, דרך סיפור נהדר, מדוע כדאי לנו לשמוח בחלקנו.

שאלות למחשבה:

 • מה איתך? האם את/ה שמח/ה במה שקיבלת בחיים?
 • על מה בחיים שלך את/ה יכול/ה להודות?

 

#28 שונה מכולם
אחת התופעות המרתקות שנחקרו בעולם הטבע מדברת על התאבדות המונית של לוויתנים. ללא סיבה נראית לעין, פתאום הם שוחים לעבר החוף ונופחים שם את נשמתם. מחקרים גילו שהתופעה מתחילה בלוויתן ראשון ששוחה לעבר החוף. שאר חבריו פשוט נוהרים בעקבותיו, ללא שום מודעות שבחיקוי הזה הם בעצם גוזרים על עצמם מוות.

ומה קורה איתנו בני האדם? האם אנחנו מחוסנים מ'אפקט העדר'? כמה פעמים קרה לנו שהתלבשנו בדיוק עם אותם מותגים הנחשבים למעודכנים ביותר, רק בגלל שכל הכיתה התלבשה ככה? מתי חשבנו לאחרונה כמה מההתנהגויות שלנו נובעות מתוך האמת הייחודית והפנימית לנו, וכמה אנחנו עושים, אומרים או אפילו חושבים משהו, רק מפני שכולם עושים כך? 

מוזמנים לראות את הסרטון הנהדר הבא, על הילד שהיה שונה מכולם:

https://www.youtube.com/watch?v=QaXynUJUOQY

שאלות למחשבה: 

 • האם לדעתכם היכולת להיות שונה קשורה למנהיגות?
 • ומה אתכם? האם אתם מנהיגים?

 

#29 אל תהיה צודק, תהיה חכם!

זה יכול לקרות לנו בבית או בבית-ספר, בסניף או בעבודה. בכביש ובעצם בכל מקום. יש משהו שאת/ה נורא רוצה, אבל זה שמולך רוצה בדיוק את ההפך. לך ברור מה נכון ומה הדרך שצריך ללכת בה, והוא עומד לו שם, תקוע באמצע הדרך, ופשוט חוסם אותך. מה עושים?! האם יש מוצא מן הסבך הזה?! בסרטון הבא נראה מה בכל זאת אפשר לעשות כשרוצים לגשר על דברים:

שאלות למחשבה:

 • האם יצא לכם לאחרונה להימנע מריב גדול בגלל שהעדפתם להיות חכמים ולא צודקים?
 • מאיפה משיגים את הסבלנות לעשות זאת?

 

#30 לאן המידע עליך מגיע?

כולנו משתמשים בטכנולוגיה. אבל האם אנחנו מודעים גם לצד האפל שלה? למידע שאנחנו משחררים בקלות גדולה כל כך לרשת ומצפים שלעולם אף אחד לא ישתמש בו. בסרטון הבא נראה איך הגיבו אנשים לאחד מהניסויים המרתקים שתראו על התמימות האנושית שנוגעת לכולנו.

 https://www.youtube.com/watch?v=Ami4HC80JMI&spfreload=10

שאלות למחשבה

 • כמה מידע את/ה שמה בפייסבוק, במייל, בוואטסאפ או בכל אפליקציה אחרת?
 • האם יתכן שמישהו ישתמש במידע הזה לרעה?
 • כיצד ניתן להישמר יותר?

 

#31 רק בגלל הרוח
תגידו, אפשר להיות כוכב כדורסל אם חסרה לך יד אחת?! אם הייתם שואלים סטטיסטיקאים מהי ההסתברות שזאק הודסקינס, שנולד ללא החלק התחתון של ידו השמאלית, ישחק כדורסל כשווה בין שווים, הם היו מעקמים את האף. ומה הם הסיכויים שהוא ישחק ברמות הגבוהות ביותר של כדורסל, באחת מהליגות הטובות בעולם? אולי לא הייתם מאמינים לכך, אבל זאק משחק כמו גדול במכללת פלורידה ואתם מוזמנים להתרשם מביצועיו המרשימים.

https://www.youtube.com/watch?v=R0kEyJ-tToo

שאלות למחשבה: 

 • נראה לכם שהאתגרים שעומדים בפניכם קשים יותר מאשר האתגר של זאק?
 • האם לדעתכם ניסיתם להוציא מעצמכם הכול בכדי להתגבר עליהם?

 

#32 כל הפוסל
יש דברים שמאוד מעצבנים אותנו, במיוחד כאשר אנחנו רואים אותם אצל אנשים אחרים... מה למשל? קנאה, לשון הרע, שאפתנות יתר, חוסר רגישות. לא תמיד אנחנו מבינים למה התכונה הזו כל כך מקפיצה אותנו...

בסרטון הבא אנחנו מגלים, שלמרות הקסם של הכלבלב, הילד עדיין מגיב כלפיו בצורה קשה של סלידה. רק בגלל פגם קטן, כזה שלא מבטל את המתיקות של הכלבלב.

שאלות למחשבה:

 • האם אתם מזהים תכונות שמקפיצות אתכם אצל החברים שלכם?
 • האם יתכן שאותן תכונות מוכרת לכם מאיפה שהוא?

 

#33 תהיו טובים – עכשיו זה מדעי!
מכירים את התחושה שלפעמים אנחנו רוצים לעשות מעשה טוב, אבל חוששים שבסופו של דבר תפסידו מזה? זה יכול להיות עזרה לחברה במבחן, ביקור חבר שלא מרגיש טוב או סתם הקדשת זמן לאדם אחר. מחקר חדש מצא שלא רק שהאנשים שנותנים ומעניקים מעצמם לחברה מרגישים יותר טוב, אלא שהם גם בריאים יותר. אז עכשיו זה מדעי - כדאי לעזור לאחרים. מוזמנים לצפות בסרטון הבא:

שאלות למחשבה:

 • האם הייתם מגדירים את עצמכם כאנשים טובים?
 • מה לדעתכם צריך לעשות בכדי להפוך את החברה שלנו לטובה ומשפיעה יותר?

 

#34 לילד הזה יש משהו חשוב לומר לכם
קייטון ג'ונס עובר באופן קבוע התעללות מחבריו לבית הספר. הוא שמר על כך בבטן עד המקרה הזה, בו הוא נשבר, וביקש מאמו לצלם אותו כאשר הוא פונה לתוקפיו ולקורבנות נוספים.

 https://www.youtube.com/watch?v=2j7qlCrmHuc

שאלות למחשבה:

 • האם יצא לך לשים לב בכיתה לילדים שחווים הצקות ופגיעות בבית הספר?
 • האם עשית משהו בעניין?
 • מה לדעתכם ניתן לעשות בכדי למנוע מקרים כאלו בעתיד?

 

#35 דוגמה אישית
אין דבר מגוחך ומביך יותר מאנשים שמנסים לחנך את כל העולם ומתוך הדוגמה האישית שהם מעבירים, אנחנו מבינים שפיהם וליבם אינם שווים. בכולנו טבוע הרצון הזה ללמד ו"לחנך" את כל העולם ואשתו, אבל מה קורה כשהדברים מגיעים אלינו? בסרטון הבא נגלה איך נראית הנהיגה של ההורים מבעד לעיני הילדים שלהם. התוצאות יפתיעו גם אתכם.

 שאלות למחשבה:

 • האם יצא לכם ללמד את האחים הקטנים שלכם כל מיני דברים שגיליתם שאתם בעצמכם לא מצליחים לעמוד בהם? האם עובדה זו הפריעה לכם מלהמשיך ולהעיר להם?
 • כיצד אנחנו יכולים לפתור את הפער הזה לדעתך?

 

#36 הכול לטובה 
מכירים את הסיפור על האדם שאיחר לטיסה שעלתה לו אלפי דולרים, התבאס לגמרי ובסוף, אחרי כמה שעות, שמע שהמטוס התרסק? אז הוא כמובן לא הפסיק להודות על מזלו הטוב. כמה פעמים בחיים חשבנו על משהו שזה אחד מהדברים הרעים ביותר שקרו לנו, עד שגילינו פתאום שדווקא מדובר בדבר טוב ומזל שזה נעשה בצורה הזו? הסרטון הבא ממחיש את העניין באופן נהדר:

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו להיזכר בדברים שחשבתם שהם רעים עד שגיליתם שהם דווקא עשו לכם טוב לחיים?
 • האם לא הגיע הזמן שנשנה את תפיסת העולם שלנו ולא נתרגש מכל דבר אלא נחשוב שייתכן ובסוף נראה מהדבר שכרגע נראה לנו כמשהו מורכב, הזדמנות נהדרת לצמיחה?

 

#37 כשאופרה מדברת על כישלון
כולם אוהבים את האנשים המפורסמים והמצליחים: הכבוד. המעמד. הכסף הגדול. אבל מה לגבי הדרך שהם עשו עד שהם בכלל הגיעו לשם? כשאחת הנשים המצליחות, החזקות והמפורסמות בעולם מדברת על כישלון, אתם לא רוצים לפספס את זה. תחזיקו חזק ושימרו על ריכוז. 

שאלות למחשבה: 

 • קחו את שלושת האנשים שאתם הכי מעריצים. האם ידוע לכם כמה דם, יזע ודמעות הם עברו עד שהגיעו להצלחה שלהם?
 • בונוס: חפשו בגוגל את סיפור חייהם של האנשים שאתם מעריצים. האם החיים שלהם עברו  על מי מנוחות וללא מאמץ ובעיות? כנראה שתגלו שלא.

 

#38 משל המערה
מכירים את התחושה הזו? אתם מבקרים בפעם הראשונה בלונה פרק, עולים על ה"בלאק ממבה" או על רכבת הרים מטורפת אחרת, ופתאום אתם קולטים שהנדנדה המפחידה מהגן השכונתי היא בעצם בדיחה?

אז אתם מגיעים חזרה לחברים בבית ומנסים לספר להם על רכבת ההרים וכמה זה שונה ומפחיד הרבה יותר מהנדנדה. החברים מנסים להבין איך נראה מתקן שמעיף אתכם באוויר לגובה 65 מטרים, אבל הדמיון שלהם נגמר במטר וחצי המוכרים שלהם – הגובה של הנדנדה השכונתית. אתם מתוסכלים, ומבינים שעד שהם לא יגיעו בעצמם ללונה פארק, הם פשוט יחשבו שאתם הוזים.  

הסיפור הזה מגולל את הרעיון של משל המערה של אפלטון, המובא בסרטון הבא:

במשל של אפלטון אנחנו מתוודעים לאנשים שהורגלו מגיל אפס לראות את העולם בצורה מסוימת והם לא מצליחים להאמין שהוא יכול להיות אחר. הנמשל ברור: כולנו שבויים במערה של החיים שלנו וקשה לנו לראות שיתכן שהמציאות הינה אחרת.

שאלות למחשבה:

 • באילו תפיסות יכול להיות שאנחנו שבויים?
 • מה יכול לעזור לנו לשנות את התפיסות האלו ולצאת "מהמערה" שלנו?

 

#39 משל הבמבוק הסיני
ראיתם פעם איך במבוק גדל? בהתחלה האדם שזורע אותו לא רואה כלום. הוא חושב שכל המאמצים שלו היו לשווא. אבל ממש באותם רגעים בהם הוא כבר מאבד תקווה, מתחת לפני השטח, הכוחות גועשים: המים שמחלחלים לאדמה מתחילים להפיח בשתיל חיים עד שפתאום, כעבור זמן, הבמבוק פורץ לאוויר ומזנק לשמיים.

שאלות למחשבה:

 • מתי ויתרת על משהו שניסית לעשות לפני שהספקת לראות שהמאמצים שלך נשאו פרי?
 • האם יכול להיות שאם היית מחכה ומתאמצת עוד, כמו אדם שמשקה את שתיל הבמבוק שלו שנים, היית רואה פרי למאמצייך בסוף?

 

#40 אפקט הפרפר הטוב
תיאוריה פיזיקלית מוכרת בעולם הפיזיקה, נקראת "אפקט הפרפר". העיקרון שלה הוא שפעולה קטנה יכולה להוביל לשינוי גדול בסופו של דבר. הביטוי התיאורטי הפיזיקלי שלה הינו למשל שמשק כנפי פרפר במקום אחד בעולם, מסוגל לחולל תהליכים שיגרמו לסופת טורנדו (או ימנעו סופה דומה) במקום אחר.

החיים מציבים לנו אין ספור הזדמנויות בהן אנו יכולים לחולל מעשים גדולים וכבירים באמצעות החלטה קטנה ופרטית שלנו, הרבה מעבר למה שאנחנו מעלים בדעתנו. הסרטון הבא מדגים זאת:

הילדה הקטנה בסך הכול תרמה מטבע אחד, לא יותר, לנגן רחוב אחד. היא לא שיערה בנפשה איזו תגובה גדולה תתחולל מאותו מטבע.

שאלות למחשבה:

 • איזה מעשה קטן את/ה עשית בעבר שיצר תגובה משמעותית?
 • מה ניתן ללמוד מזה?

 

#41 ברוכים הבאים לחור השחור
נניח שאתם מגלים פתאום שיש לכם אפשרות "להרים ציוד" מבית הספר בלי שאף אחד יראה. מין כוח קסום כזה שיאפשר לכם לגשת למכונת המשקאות ולקחת פחית מבלי שאף אחד יגלה, להיכנס למזכירות ולהשתמש בציוד כמה ואיך שבא לכם. מה הייתם עושים? מכירים את האלו שרק 'בודקים' אם הגרעינים בסופר טריים? שרק מנשנשים את הבוטנים? והיכן לדעתכם עובר הגבול בין לעגל פינות לגזל ממש? 

שאלות למחשבה:

 • האם לדעתכם הפכנו את תרבות "עיגולי הפינות" לנורמה?
 • האם נוכל לומר שיש לנו את המעצורים בכדי להחליט בבירור מה מותר ומה אסור?

 

#42 נבטי השעועית
יש דברים בעולם שהזמן בשבילם הוא כמו מים לאדם צמא. לוקח להם זמן עד שהם מתעכלים בדרך לתוצאה הסופית. הבעיה עם הדברים הללו, זה שהם קורים יותר מידי לאט ביחס לקצב שהתרגלנו אליו: הכול עכשיו, כאן ומיד. כתוצאה מכך, אנחנו לא רואים בכלל שינוי: לא כי הוא לא מתרחש, אלא כי הוא לא קורה מהר כמו שהיינו רוצים. בסרטון הבא נבין מדוע הסבלנות לעיתים, היא הדרך המהירה ביותר להצלחה.

שאלות למחשבה:

 • איזה תהליך התחלת לאחרונה ועליך לחכות זמן רב ולהשקיע מאמץ כדי שהוא יצליח בסוף?
 • האם חשבת לוותר? למה לא וויתרת?

 

#43 טובים השניים
משהו מעיק עליכם. זה יכול להיות כל דבר: מבחן, מישהו פגע בכם בכיתה, מציאת עבודה, מריבה עם ההורים ועוד... החיים מזמנים לנו, על בסיס יומיומי, כל מיני התמודדויות ומכשולים שמאתגרים אותנו. אפשרות אחת היא להמשיך ולשמור בבטן, לנסות ולהתמודד עם זה בכוחות שלכם. אבל תמיד יש אפשרות שנייה - לפתוח את הדברים, לספר עליהם ולתת לחברים להושיט לכם יד. אחרי הסרטון הקצר הבא, תבינו מדוע בדרך כלל הכוח של שניים עדיף. 

שאלות למחשבה:

 • מהם המכשולים והקשיים הגדולים בחיים שלך כרגע?
 • האם סיפרת עליהם לחברים שלך? אם לא - למה לא? אם כן - האם זה עזר? איך?

 

#44 שניים רבים
משפט ידוע אומר: "אתה יודע איך אתה נכנס למלחמה אבל אין לך מושג איך תצא ממנה". החיים מזמנים לכולנו עימותים והתנגשויות עם כל מיני אנשים וטיפוסים: חברים לכיתה ולסניף, ההורים שלנו, אחים ועוד כל מיני אנשים שאנחנו באים איתם במגע. ניסיון החיים הוכיח שכאשר שני הצדדים הלכו עד הסוף ולא היו מוכנים להתפשר - כולם הפסידו. הסרטון הבא ממחיש את העניין באופן נהדר:

שאלות למחשבה:

 • האם תוכלו להיזכר בפעם בה נכנסתם לעימות והצטערתם שעשיתם זאת?
 • האם תוכלו להיזכר בפעם בה בחרתם להימנע מלהיכנס לעימות ולאחר מכן שמחתם על המהלך החכם שעשיתם?

 

#45 לשנות הרגלים
לכולנו יש הרגלים שהיינו רוצים לשנות, אולם לפעמים נדמה לנו שבחיים לא נצליח. זה יכול להיות כעס, קנאה, גאווה. כל אחד והחבילה שלו. הסרטון הבא מדגים זאת:

שאלות למחשבה:

 • מדוע לדעתכם אנחנו לא מצליחים לשבור את ההרגלים שלנו?
 • כיצד ניתן לחשוב על תוכנית אחרת, לאחר שנוכחנו לדעת שהתוכניות שניסינו עד עכשיו לא הצליחו לעזור לנו?

 

#46 לרוץ עד הסוף
דירק רדמונד היה המתחרה המועדף לנצח בריצת 400 מטר באולימפיאדת ברצלונה 1992. 150 מטר לפני הסוף, הוא החל לחוש בכאב נורא ברגלו. מתוך כאבים עזים במיוחד הוא ביקש להמשיך ולרוץ לתדהמת כולם. מה שקרה אחר כך מופיע בסרטון הבא:

שאלות למחשבה:

 • מדוע לדעתכם היה חשוב כל כך לדירק רדמונד להמשיך ולרוץ למרות הכול, הרי הוא כבר הפסיד במרוץ?
 • האם תסכימו שיש בחיים דברים חשובים יותר מאשר לסיים ראשון?

 

#47 עין טובה
איך שאנחנו מגיעים לתור בסופר, אנחנו מגלים שמישהו פשוט עקף אותנו מבלי למצמץ בכלל. אנחנו משתגעים מכעס. מה נסגר איתו? מה הוא חושב לעצמו? למה מי הוא בכלל? כולנו רושפים אש ושנאה. 

ואז אנחנו מקבלים פתאום משקפיים מוזרות כאלו, שמאפשרות לנו לבחון את האנשים במבט עמוק יותר. והנה אנחנו מגלים שבדיוק עכשיו הוא פוטר מהעבודה או שהוא ממהר מאוד כי הילד שלו חולה בבית. פתאום ההתנהגות שלו נראית לנו אחרת. ומה לגבי שאר האנשים? מוזמנים לצפות בסרטון הבא: 

שאלות למחשבה:

 • האם היינו רוצים שאנשים יראו אותנו באותו מבט שאנחנו רואים אותם, או שדווקא היינו שמחים אם הם היו רואים אותנו מבעד לאותן משקפיים המיוחדות?
 • איך אנחנו יכולים לוודא שאנו מסתכלים על אנשים במבט חיובי ומבין יותר גם ביום יום?

 

#48 אפקט הפרפר של המעשים הטובים
כמו שראינו באחד הימים האחרונים, אפקט הפרפר הוא מושג שמסביר כיצד משק כנפי פרפר בחלק אחד של כדור הארץ מסוגל לגרום להיווצרות סופה בצדו האחר. ומה לגבי המעשים הטובים שלנו? האם אנחנו מבינים שחיוך קטן שלנו מסוגל לעשות טוב לאדם שיתייחס יותר טוב לאשתו, שמצידה תחייך לילדים שלה, ובעצם התחלנו תנועה של צונאמי קטן של מעשים טובים, רק בזכות החיוך שלנו.

שאלות למחשבה:

 • אם לדעתכם אנשים היו מודעים לעובדה שכל מעשה טוב שלהם יכול לגרום לתגובת שרשרת של מעשים טובים, האם לדעתכם הם היו משתדלים יותר לעשות טוב לאנשים אחרים?
 • ומה איתכם?

 

#49 אל תקרא לי ערס
תסתכלו עליו, שרשרת וצמיד. נראה לכם מוכר? אנחנו לא צריכים יותר משנייה בכדי להתחיל ולקטלג אנשים. ההוא דוס, השני בטוח משתמט, השלישית חננה, הרביעי נראה לנו יצור מהקולר. וכך, אין לנו בעיה לפתוח לעצמנו בית משפט שדה ולדון את כולם לסטיגמות ולתוויות שלנו, למרות שאנחנו לא באמת מכירים אותם.

ואז אנחנו מגלים שבעצם ה"ערס" הזה הוא דווקא סטודנט למדעי המחשב שנה שלישית בטכניון והנה יצאנו חומוס. אז אולי נפסיק כבר עם הקטלוגים הללו?

 שאלות למחשבה:

 • מתי יצא לך לתייג מישהו שהתגלה כאחר לגמרי?
 • כיצד לדעתך ניתן להימנע מתיוגים כאלה או להפחית אותם?

 

#50 תעביר את זה הלאה – הרעיון של טרוור
מה אתם אומרים על הרעיון הבא: מישהו עוזר לכם במשהו שהייתם צריכים בו עזרה ואתם בתמורה עוזרים לעוד 3 אנשים? אבל בדבר שהם ממש צריכים בו את העזרה שלכם. מה זה אמור להיות? כל דבר. החל בעזרה מקצועית וכלה בהקשבה, החלפת צמיג או במילה טובה שבדיוק הייתה חסרה להם. מבחינתם מדובר במשהו ענק. מוזמנים לצפות באחד מהרעיונות המפורסמים ביותר בעולם שנולדו בכדי להפוך אותו לטוב ומחייך יותר עבור כולנו.

שאלות למחשבה:

 • איך נשמע לך הרעיון?
 • האם לדעתך זה יכול לעבוד גם אצלך בחיים?

 

#51 המלאך מיבנה

רוצים השראה? קבלו. משרד רווחה של נער אחד: שוהם אמסלם, נער בן 17 מיבנה, מכונה בפי תושבי העיר "המלאך המקומי". הוא מחבר בין נזקקים לבין בעלי עסקים ובעלי מקצוע שנרתמים לעזור להם. קשיי ריכוז הובילו אותו אל מחוץ לבית הספר, אבל למרות זאת הוא קם בכל בוקר מוקדם וחורש את העיר, מכיר את כל גופי הרווחה, את כל בעלי העסקים ובעיקר את הקבלנים שכבר מחזרים אחריו כדי שיגייס אותם לפרויקט הבא.  

שאלות למחשבה:

 • תסתכלו במראה. האם לדעתכם יש משהו בשהם אמסלם שאין לכם? האם הוא יוצא דופן? קוראים לזה מודעות וסולידריות חברתית וכל מה שאתם צריכים זה פשוט לפקוח את העיניים.
 • אם רק היו לנו עוד כמה מאות שהם אמסלם, איך היינו מרגישים?

 

#52 אל תוותרו לעולם
האם אנחנו באמת מסוגלים להפסיק ולהשתעבד לכל מיני דברים שהפכו לנו להרגל? האם אנחנו יכולים להתגבר על מכשולים שנראים לנו ענקיים? זה יכול להיות אכילה, התמכרות לדברים מתוקים, סיגריה או כל מיני הרגלים רעים אחרים שנראה לנו שכבר אבוד לנו ואין מצב שנצליח באמת להשתחרר מהם.

בסרטון הבא נראה בן אדם שהסתכל למכשול הכי גדול שלו בלבן של העיניים והוכיח לעצמו ולכולם שאין דבר העומד בפני הרצון.

שאלות למחשבה:

 • בחרו דבר אחד שמקשה על החיים שלכם, מגבלה או קושי.
 • האם יש לכם רעיון כיצד תוכלו לנסות להתחיל להתמודד איתו? האם תוכלו לנסות לגבש תוכנית להתמודדות או לבקש עזרה מאדם אחר בעניין?

 

#53 להצליח לעבור כל משוכה
עזרא פרנץ' בן ה-9 נולד עם שני פגמים קשים ביד וברגל ונאלץ לעבור ניתוח מורכב כבר בגיל שנתיים וחצי. למרות הכול, הצליח עזרא לשמור על תפיסת עולם חיובית, להיות ספורטאי מצטיין ולהסתכל על חצי הכוס המלאה. בסרטון הבא מספר עזרא היכן ניתן לרכוש את המשקפיים האופטימיות שלו על החיים ואיך, למרות העובדה שהוא סובל מכאבים בכל יום ומבצע פיזיותרפיה בכל לילה, הוא מצליח בכל זאת לנטוף מהשראה וראיה טובה על החיים.

 

שאלות למחשבה:

 • אילו הייתם יכולים לפגוש את עזרא, מה הייתם אומרים לו?
 • מה את/ה יכול/ה ללמוד מעזרא?

 

#54 הצופים מהצד
אישה שוכבת מחוסרת הכרה ברחוב. האם אנשים יעצרו ויעזרו לה? האם יתכן מצב בו עשרות אנשים עוברים ברחוב אבל איש לא עוצר לעזור? ולמה זה עלול לקרות? הניסוי החברתי הבא מעלה כמה סימני שאלה מדאיגים ביותר אודות העתיד המוסרי שלנו.

שאלות למחשבה:

 • עם יד על הלב. מה אתם הייתם עושים?
 • כיצד לדעתכם אפשר להימנע ממצבים כאלה?

 

#55 שיימניג. הבושה של כולנו
האם ידוע לכם כמה תלמידים הולכים לעבור שיימינג במהלך שהותם בבית הספר? האם יש לכם רעיון לעוצמת הנזק וההרס שהמהלך הזה מסוגל לעשות? 

חשוב להבין שלא רק מי שמלבין פני חברו ברבים קשור לשיימינג, אלא גם העומדים מהצד משפיעים מאוד על כך: תלמידים שלא לוקחים חלק פעיל בעצם הביוש אבל גם לא נוקטים שום פעולה בכדי לעצור אותו, בעצם מאשרים את השיימינג. 

שאלות למחשבה:

 • איפה הייתם שמים את עצמכם? עם יד על הלב - יצא לכם להיות שותפים בקרב מי שביישו באופן פעיל? או אולי יצא לכם לדעת שמישהו מבייש חבר אבל לשתוק?
 • האם הייתם מוכנים ליזום מהלך בכדי להציל את הנשמה של התלמיד שמביישים אותו מלחטוף צלקת נפשית לכל החיים?

 

#56 משל העורב
בואו נודה באמת: לפעמים כולנו רוצים להתחלף ולהיות מישהו אחר: הנמוך עם הגבוה שרוצה להתחלף עם ההוא העשיר שבכלל רוצה קצת שקט והלוואי שהוא היה בכלל מישהו האחר. בסופו של דבר, לעיתים קרובות, זה מרגיש כאילו האושר אף פעם לא נמצא אצלנו. המשל הבא מסכם את העניין באופן נפלא:

שאלה למחשבה:

 • מתי יצא לכם לאחרונה לקום בבוקר, לעמוד מול המראה ופשוט להיות שמחים על מי שאתם ומה שאתם?
 • על מה יש לך להודות בחיים שלך?

 

#57 נקודת מפנה
אנחנו רגילים לשמוע על האנשים המפורסמים והעשירים ביותר בעולם, אלו שמן הסתם יכולים להזיז הרים ולייבש אוקיינוסים. אבל לפעמים אנחנו מגלים דווקא איך אנשים פשוטים וצנועים מצליחים להרים מפעלים ענקיים של חסד ומהווים מגדלורים של אור. אתם מוזמנים לשמוע עליהם בסרטון הבא:

שאלות למחשבה:

 • האם יש לכם חלום גדול שקשור לנתינה ושינוי העולם? משהו ענק שאם היו נותנים לכם 50 מיליון דולר הייתם בוודאות יודעים איך הייתם רוצים שהוא יהיה?
 • האם יש צעד קטן שתוכלו לעשות בכיוון של החלום הזה כבר השנה?

 

#59 תעשו מה שאתם אוהבים
סרטון מעורר השראה של אחד מאנשי היזמות הגדולים בעולם: סטיב ג'ובס. בנאום מעורר השראה שואל ג'ובס האם אתם אוהבים בחיים את מה שאתם עושים? האם הלב שלכם שמח ורוצה להמשיך ולהיות היכן שאתם נמצאים? בסרטון הקצר הבא מגלה סטיב ג'ובס מהו הסוד לצמיחה וליזמות בדרך לשינוי העולם.

 

שאלות למחשבה:

 • האם עצרתם רגע לחשוב מה לגבי שמחת החיים שלכם וכמה היא ממלאת לכם את היומיום?
 • מהו הדבר שאתם אוהבים וממלא אתכם בשמחה? כמה מקום אתם נותנים לו ביום-יום שלכם?

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1844454662352194&id=322117634585912&__xts__[0]=68.ARDSDU0KXSG7_b7mFWu_J82nA50yhjj9uEMIqZZ1V2zCze6EHVhOpz7D0Fc51LWksRKcYK6hFdTAeBPvVXjb2KLDcSiWktxBU1eCzl-8aP-JLcvETcGdBbnXuYzbEPHcFDooX0ykRB6Xxii7Zgbz4t-dfFHycID2vicFu8A5vMNPBpIpxGevH0f7u4X_SIdaRPIXgiT_NADFeESqAgwos0xLo07Yr1b_JfO_AWU1HOQ1_4VXLR0Oq_myGQmEI-ztXofBVFvfGLmxUpT92kvJQdnVlo2OejEgKs7mcBJSFongxsfHZkWDO-hFp4fNcP7GqcP0IG8G8-dVigtFXeo6ANB0jg&__tn__=-R

 

#59 רגישות – המים והאוויר של העולם
מגיע חבר עם איזו מורכבות ומנסה להשתלב כמו כולם. האם תתנו לו להרגיש בנוח עם עצמו? כמה תהיו מוכנים לעשות לשם כך? כמה מאמץ תשקיעו? בזמן שאתם חושבים על כך, אתם מוזמנים לצפות בסרטון המרגש הבא: 

שאלה למחשבה:

 • האם לדעתכם פעולה מקסימה כמו שנקטו התלמידים בסרטון אפשרית גם בכיתה שלכם?

 

#60 מלאכים כבני אדם
מה קורה לילדים שאיך שהם הגיחו לאוויר העולם, ההורים שלהם נטשו אותם? תלוי אם הם נתקלים בצמד האנשים האלו, שהם מהיותר מדהימים שאי פעם תראו, וכל מילה מיותרת. מוזמנים לצפות בסרטון המרגש הבא:

שאלות למחשבה:

 • מה לדעתכם הופך אנשים למדהימים וכל כך טובים ומיוחדים?
 • מה אתם מרגישים כשאתם נתקלים באנשים כאלו?

 

חופשה נעימה!

הדפסת סיפור זה
אבינועם הרש

חבר מערכת 'הגיע זמן חינוך'. עורך אתר החמ"ד לנוער - מנהל החינוך הדתי. משרד החינוך. מחנך, רכז תקשוב ומדריך 'אמירים' - כתיבה יוצרת. כותב במדור 'יזמות חינוכית' ב'הד החינוך'. כותב מזה שנים פובליציסטיקה חינוכית במגוון במות כגון: 'עולם קטן'. 'NRG יהדות', 'ערוץ 7' וכו. מנחה סמינריונים וסדנאות לנוער אודות ההתמודדות בגיל ההתבגרות נוכח אתגרי המאה ה-21 ומעביר שיחות בנושא. מפתח מיזם 'קטנה ברשת' - שימוש בסרטונים לאנשי חינוך.