ללמוד בטירוף חושים: כך תסייעו לתלמידים עם קושי בוויסות חושי

3108
ללמוד בטירוף חושים: כך תסייעו לתלמידים עם קושי בוויסות חושי

יואב החל את שיעורי ההיסטוריה בכיתה י' ברגל שמאל. הוא התקשה לכתוב את סיכומי השיעור, לא היה מרוכז והפריע למורה. התגובה לא אחרה לבוא. המורה כעס והרגיש שיואב מזלזל בו ופוגע ביכולת שלו לנהל את השיעור. אימו לא המתינה הרבה ומיד קבעה פגישה עם המורה. היא סיפרה לו על הקשיים של יואב בוויסות חושי, על מאמציו ללמוד ויחד הם סיכמו את דרך הלמידה שלו להמשך.

ילדים שנולדו עם בעיות של וויסות חושי מתקשים להתמודד כמו אחרים עם המידע שמגיע אליהם מהחושים (קול, מגע, טעם, ריח, תחושות גוף). יואב מאוד הופתע מהשינוי שחל ביחס של המורה אחרי השיחה שבה הוסברו לו הקשיים שלו. הקשר ביניהם הפך אישי ורצוף. המורה הושיב את יואב קרוב אליו, ניגש אליו לעיתים קרובות ובדק מה שלומו, צמצם לו את כמות שעורי הבית ושמר אתו על קשר הדוק. מהר מאוד הגלגל התהפך. יואב הרגיש שהמורה רואה אותו והמקצוע היסטוריה הפך למקצוע האהוב עליו. הקשר האישי הצית ביואב רגש אחריות ואכפתיות שאפשר לו להתגייס, להתאמץ ולהרגיש מסוגל.

ילדים שנולדים עם בעיות בוויסות תחושתי עלולים לסבול מרגישות יתר לקלט חושי, רגישות חסר לקלט או שניהם:

 

רגישות יתר: הצפה של החושים

הסובלים מרגישות יתר, מוצפים בגירוי תחושתי ועלולים להגיב בעוצמה. למשל, הם סובלים מלבישת בגדים או בדים מסוימים; נתקלים בחפצים או אנשים ומתקשים לדעת את גבולות גופם; נבהלים ממגע מפתיע, אפילו חיבוק או ליטוף; עלולים לסבול מאורות ורעשים חזקים.

באופן טבעי, אצל תלמידים אלו, אם תלמידים אחרים בכיתה מדברים והכיתה רועשת יהיה להם מאוד קשה להתרכז, לעבוד באופן עצמאי, להקשיב למורה או לענות על מבחן. דעתם מוסחת מכל רחש רקע - אפילו רעש המזגן בכיתה או ילד ש"מתקתק" עם העט או תלמיד לא מווסת שיושב לידו עלולים להפריע להם ולהציף את חושיהם.

תלמידים אלו מגיבים באופן לא מותאם ומתפרצים בקלות. לעיתים הם כועסים על כל שינוי קטן: כשהמורה מבקשת לעבור כיתה, כשיש שינוי בלוח המבחנים או כשהם חשים חוסר צדק מצד המערכת. כשהם במצוקה, הם יכולים להימנע מעשיה או להגיב בעוצמה ואפילו להיגרר לאלימות.

 

רגישות חסר: זקוקים ליותר גירוי

תלמידים הסובלים מרגישות חסר מחפשים יותר גירוי תחושתי. למשל, הם אוהבים וזקוקים למגע עמוק, כמו חיבוק הדוק; נוגעים בילדים אחרים בצורה לא מותאמת, חיבוק חזק, טפיחה ידידותית, שעלולה להיות חזקה ולהתפרש כמכה; הם בעלי תנועות אינטנסיביות ומהירות; מתקשים לשבת ויכולים להיות מאוד תנועתיים - לעיתים מעייפים גם את המורים וגם את התלמידים שסביבם; הם נהנים מפעילות שיש בה מגע וקפיצה; לא תמיד מודעים לעוצמת הכוח שלהם ועלולים להיגרר לתגרות; הם יכולים לסבול כאב בעוצמה גבוהה; חודרים למרחב האישי של האחר; זקוקים למגע עם חפצים או במרקמים שונים, גם כשזה לא מתאים.

 

הקשר בין הפרעות בוויסות חושי ללמידה

הפרעות בוויסות החושי אינן הפרעת למידה, אבל הקשיים שהן מציפות גורמים לתלמידים רבים קושי להצליח בלימודים. התנהגויות של תלמידים עם קושי בוויסות חושי, גורמות לתפקוד לקוי של מיומנויות חברתיות. תלמידים אלו עלולים לבלבל את תלמידי הכיתה כשהם מציגים "התנהגויות שליליות", כולל כאלה הנראות כמו היפראקטיביות, כאשר למעשה הם זקוקים לקלט חושי חזק או חלש יותר.

למעשה, דפוסי התנהגות רבים של תלמידים עם הפרעות בוויסות חושי חופפות לאלה של תלמידים בעלי הפרעות קשב וריכוז, החל מקושי בישיבה רגועה או יכולת ריכוז ועד להתפרצויות ואיבודי שליטה, כאשר הם מתבקשים לעבור מפעילות אחת לפעילות אחרת.

עובדה מעניינת נוספת היא שחלק לא מבוטל מהילדים עם ADHD סובלים גם מהפרעות בוויסות החושי. לעיתים נשמע את הצוות החינוכי מתאר אותם כך: "הוא לא יכול לשבת בשקט בשיעור ומפריע לכל הכיתה", "לעתים קרובות דעתה מוסחת והיא אינה שמה לב למה שאני אומרת", "הוא מציק ומעצבן ילדים בשיעור ובהפסקה", "היא מתעצבנת כאשר מבקשים ממנה לעבור מפעילות אחת לאחרת", "לעיתים קרובות הוא מאבד שליטה ועלי להוציאו מהכיתה".

עבור תלמיד עם קושי בוויסות חושי כל היום נראה ובעיקר, מרגיש - אחרת

כיצד נוכל לעזור לתלמיד עם קשיים בוויסות חושי לתפקד טוב יותר בבית הספר?

לבעיות עיבוד חושיות לא קיימת תרופה, אך קיימים מספר טיפולים, כמו ריפוי בעיסוק, המתמקד בפעילויות פיזיולוגיות או טיפול קבוצתי, המתמקד במיומנויות חברתיות. בבית הספר ישנן התאמות רבות אשר יכולות לעזור לתלמיד להרגיש טוב יותר ולשפר את יכולת הלמידה שלו. המטרה העיקרית היא לעזור לילד להרגיש נינוח ובטוח ולאפשר לו להיות יותר בפוקוס ובשליטה על משימותיו ועל סדר יומו. הנה מספר הצעות:

 

1. צרו קשר אישי

השלב הראשון הוא יצירת ערוץ תקשורת פתוח ותחושת אמון של התלמיד וההורים במורה ולהיפך. תלמידים רגישים זקוקים לרוב לקשר רגשי אישי על מנת להתגייס ולשתף פעולה. ככל שהמחנך והמורים המקצועיים יכירו את הקשיים של התלמיד, את החוזקות והחולשות שלו, כך יזכו לשיתוף פעולה גדול יותר מצדו.

 

2. שאלו את פי הנער

מומלץ לשאול את התלמיד למה הוא זקוק ומה יעזור לו ללמוד ולעמוד במשימות ביה"ס. לעתים, התאמות קלות יכולות לשפר עבורו מאוד את תנאי הלמידה. למשל, ישיבה בשולחן נפרד ליד המורה, חלוקה לתתי משימות ונתינת משוב, יציאה מהכיתה לפסק זמן קצר לשטיפת פנים או ריצה קצרה.

 

3. התאמות הן לא מותרות

יש לתאם עם התלמיד, ההורים וצוות המורים כל התאמה, הקלה או "הליכה לקראת התלמיד". התאמות אלו הן אינן מותרות עבורו. לעתים הן קריטיות להרגשה שרואים אותו בביה"ס, מתחשבים בו ורוצים בהצלחתו.

 

4. העצמת החוזקות

יש למצוא תחומים בהם הילד חזק ולהעצים אותו. תחושת הצלחה ושייכות לפעילות הבית ספרית תתרום רבות גם לתחום הלימודי. לדוגמה, ארגון אירועים, שיתוף בתחומים, כגון טיולים, סיורים, התנדבויות ועוד.

 

5. חפצי עזר

כדאי לצייד את הילד בחפצים שיאפשרו לו התעסקות עם הידיים ויספקו לו קלט חושי נוסף, כגון, כדור גומי, צמיד חרוזים או כל חפץ אחר שאינו מרעיש.

 

6. אפשרויות התרעננות

על מנת להימנע מהתפרצויות ואיבודי שליטה, יש לאפשר לתלמיד להיעדר מפעילויות הדורשות ישיבה ממושכת או לאפשר לו לשבת ליד דלת היציאה, על מנת שיוכל לצאת להפסקת התרעננות כשהוא מרגיש מוצף יתר על המידה. יש לסכם איתו את האפשרויות מראש.

 

7. קשר רציף

רצוי מאוד לקיים קשר קבוע עם ההורים, כך שהתלמיד יחוש שיש לו גם אחזקה חיצונית שעוזרת לו לווסת את עצמו ולעמוד במשימות.

 

בעזרת תמיכה, גמישות ורגישות של מורה מבין ומכיל, ילדים בעלי קשיים בוויסות חושי יכולים בהחלט להתקדם ולהצליח בלימודים. חשוב מאוד לפרגן להם, לשבח ולעודד התנהגויות חיוביות.

הדפסת סיפור זה
ניצן סולימן

היי, שמי ניצן, בעלים ומנהלת של מרכז נפגשים - מרכז טיפולי לילדים עם קשיים רגשיים וחברתיים.


אני אמא גאה לשלושה ילדים (בוגרים) שהתמודדו במהלך השנים עם קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ובעיות בוויסות חושי. ליוויתי אותם בדרך המאתגרת ואני מכירה את הקשיים מקרוב. שנים רבות עוסקת בחינוך, הנחיית קבוצות והדרכת הורים.


הקמתי את מרכז נפגשים עם תשוקה גדולה לעזור לילדים שחווים קשיים רגשיים וחברתיים. המטרה שירגישו בטוחים בעצמם ובעלי ערך עצמי גבוה. אני מרגישה סיפוק גדול כשאני מלווה הורים שמגדלים ילדים מאתגרים, רגישים, שבכל יום חווים תסכולים וקושי. אני עושה מאמץ לגייס את ההורים לתהליך משותף של הכלה ותמיכה בילדים ובעיקר כדי לתת תקווה שעם עבודה קשה התוצאות לא מאחרות לבוא, ובגדול.


-------------------------------

מרכז נפגשים בכפר סירקין
טיפול קבוצתי לילדים ונוער
הקנייה וחיזוק כישורים חברתיים בקבוצה