רויטל נאמן יהל

מנהלת אשכול פיס בעיר כפר סבא, מורה ויזמית , זכתה במענק שנתיים בפרויקט חקר בביולוגיה לחטיבה עליונה " האם הסרטן הוא בלתי נמנע? "

"אנשים בעלי הישגים לעיתים רחוקות עמדו מנגד ונתנו לדברים לקרות להם. הם יצאו החוצה וגרמו לדברים לקרות ".

ליאונדרו דה וינצ'י

מעולם לא ראיתי את עצמי כמורה שאמורה להעביר חומר או להכין תלמידים לבגרות . היה לי ברור שאני נמצאת במערכת החינוך בשביל משהו הרבה יותר גדול . אומרים שמחשבה יוצרת מציאות ולכן עבדתי, יזמתי ותרגלתי את אותם הדברים שהיה לי חשוב להנחיל לתלמידים שלי. האמנתי שתפקידי הוא להכשיר את דור המנהיגים הבא של מדינת ישראל, ומידי יום בשיעורי הביולוגיה הייתי מפתחת אצלם את האמונה שהם המנהיגים, המדענים והמובילים החברתיים.

השיעורים הפכו להיות במה לרכישת מיומנויות המאה ה- 21 בשביל התלמידים שלי ולא שמתי את הדגש על העברת הידע. רציתי לחנך אותם לערכים של נתינה, צדק חברתי ואקטיביזם חברתי אמיתי.

לא תמיד זה היה קל , יש כל הזמן עליות ומורדות, במיוחד כשתשאלו יזם ש"בוער בעצמותיו" לחולל שינוי 'כאן ועכשיו'. מערכת החינוך היא מערכת מסורבלת ומסועפת שמלאה בפקידים ובמקבלי החלטות ולעיתים המורה היזם מרגיש כמו "האחרון בשרשרת המזון". אבל לא נתתי לדבר מכל אלה לשבור לי את האמונה. היא היתה חזקה ממני. קמתי, יזמתי , עשיתי את הדברים אחרת ונתתי למעשים לצעוק החוצה, לשבור את קירות הכיתה וחומות בית הספר, והצלחנו יחד – התלמידים ואני!