השיעורים שלכם כבר לא יהיו אותו דבר - כלי ממכר ופשוט לשימוש בכל כיתה

9046
השיעורים שלכם כבר לא יהיו אותו דבר - כלי ממכר ופשוט לשימוש בכל כיתה

אני מניח שגם אתם לא אוהבים לעמוד בפקקים ולבזבז שעות ארוכות של נסיעה על כלום. למזלנו יש אחלה דרך לנצל את הזמן הפנוי כדי ללמוד ולהתפתח ברמה האישית, לפתח את עצמכם כמורים ויזמים ולשאוב השראה תוך ניצול הזמן הפנוי.

וידוי אישי: "אני ניב ואני מכור לפודקאסטים". כשרק התחלתי בהתמכרות הייתי בטוח שכולם יודעים מה זה, אבל עם הזמן התברר לי שלא כך המצב, אם אתם לא מכירים – הכתבה הזו בשבילכם, אם אתם כן מכירים, הכתבה הזו גם בשבילכם אבל אני אצטרך להתאמץ יותר!

מה זה Podcast בכלל?

שילוב של המילה Pod מלשון Ipod, אותו נגן מוזיקה של אפל שמאפשר לנו להעלות ולבחור את המוזיקה שאנחנו רוצים והמילה cast מלשון Broadcasting – שידור והפצה. למעשה מדובר בתוכניות רדיו לפי דרישה (Audio on demand). היתרונות ברורים:

  • אתם בוחרים מה הנושא שאתם רוצים לשמוע – היסטוריה, טכנולוגיה, מיתוסים ישראליים, מדע ושלל דברים נוספים.
  • מתי אתם רוצים לשמוע – בבוקר, בצהריים, בערב או בלילה.
  • כמה זמן אתם רוצים לשמוע – 4 דקות? רבע שעה? שעתיים רצוף?
  • שמעתם משהו מעניין? אתם יכולים לשמוע אותו עוד פעם ועוד פעם ו.. הבנתם.

מצאתי לכם זמן פנוי

אם אתם חלק מקהילת "הגיע זמן חינוך" אתם בטח אוהבים ללמוד ולהתפתח, יש לכם תחומי עניין רבים ומעט מדי זמן כדי ללמוד את הכול. מצאתי לכם זמן שלא ידעתם שאפשר לנצל אותו, הזמן ברכב. גם אם אתם עובדים קרוב למקום העבודה שלכם, אם תקפידו להדליק את הפודקאסט האהוב שלכם ברגע שאתם מתיישבים ברכב ועד לרגע שדוממתם מנוע תתפלאו לגלות שהנסיעה הקצרה הזו היא לכל הפחות 10 דקות. מה שאומר ששמעתם חצי מפרק קצר או שישית מפרק ארוך. וזה הרבה!

סיפורי השראה

מכירים את הכתבות בפריים-טיים על דמויות מעוררות השראה שגורמות לכם לחשוב? או את הרצאת הטד שלא יוצאת לכם מהראש? הרבה פודקאסטים הם כאלה, מלאים בראיונות עם אנשים מדהימים שעשו דברים מדהימים עוד יותר.

  • אורית דולב – היא הספיקה לא להתקבל לשנקר, לעבוד בסטודיו לעיצוב מוביל בסיליקון וואלי ולעצב מוצרים לאפל, לחזור לארץ ללמוד שכולם אמרו לה: "למה?" ועוד שלל דברים מגניבים.
  • אדם אלטר – פרופסור באוניברסיטת ניו-יורק שכתב ספר על ההתמכרויות שלנו לעולם הטכנולוגיה ושואל האם זו התמכרות או אובססיה טובה?
  • רועי דויטש – בחור יוצא מן הכלל שבגיל 26 כבר הספיק להיות אחראי על הקמפיין של יאיר לפיד ולהקים חברת סטרטאפ ששווה מיליונים.

דוגמאות לפודקאסטים

Good life Project– ג'ונתן פילדס הוא יזם סדרתי, סופר, מנהל קהילות וכמובן היזם והאיש מאחורי הפודקאסט הזה. מדובר בקהילה רחבה שכשמה כן היא מחפשת להפוך את החיים לטובים יותר.

עושים היסטוריה – מה שהתחיל כפודקאסט בודד הפך לרשימה ארוכה ובתוכה עושים עסקים, עושים תנ"ך, עושים פוליטיקה ואפילו עושים רפואה. רן לוי התחיל את הפודקאסט הזה בשנת 2007 והוא נחשב לפודקאסט העצמאי המואזן ביותר בישראל.

המובן מאליו – פודקאסט של תאגיד השידור הציבורי כאן, דורון פישלר נותן מענה למלא שאלות כמו למה הבננה היא בננה? מה זה כסף? ואפילו יש לו פרק על זומבים.

פופקורן – פודקאסט שעוזר לנו ללמוד מטעויות של אחרים, אומנם הוא דן בקריירה אבל לדעתי כל מורה והורה צריכים להקשיב אליו וגם יש לי סיבות למה (קישור).

פרקים מפודקאסטים מומלצים בהקשר חינוך

קן רובינסון – קשה לדבר על חינוך בלי להזכיר את שמו, הוא התראיין בפודקאסט The good life project. על מה הוא דיבר? הרי אין סיכוי שלא תקשיבו אז כל מילה מיותרת.

Malcolm Gladwell – בקישור תמצאו פרק ערוך בצורה מדהימה ובא הוא מדבר על שתי בתי ספר יוקרתיים בארה"ב שמתחרים על אותו שוק של תלמידים, מעניין לשמוע איך הם מתמודדים.

This American Life – פרק על שתי בתי ספר בארה"ב שבניהם מפרידים כ-4 קילומטרים, האחד ביה"ס ציבורי והאחד פרטי, איך מפגש בין תלמידים משני בתי הספר גורם לתלמידים להרגיש ולאיזה מקומות זה הביא אותם.

יעל ביבר אביעד – את יעל פגשתי לפני כמה חודשים ואפילו הספקתי לבקר בבית הספר שלה בראשל"צ ולעשות כתבה (מצאתי את פינלנד בישראל) בגלל ההשראה הרבה שקיבלתי שם. פגשתי לראשונה את יעל שהייתי בתחילת ההתמכרות שלי, סיפרתי לה על ההתמכרות הזו והיא התמכרה יחד איתי. כמה שבועות לאחר מכן היא כבר התראיינה בפופקורן. פרק מומלץ ומעורר השראה.

פוטנציאל חינוכי שאף אחד עדיין לא ניצל

תחשבו על פודקאסט כמו עושים היסטוריה, או עושים תנ"ך או המובן מאליו, זו הזדמנות חינוכית שאף אחד עדיין לא ניצל, אפשר לקחת פרק, או קטע מפרק בכיתה ולעשות ממנו שיעור שלם. לדון עליו, ללמוד ממנו ויותר חשוב מזה, ללמד את הילדים על הכלי הזה שנקרא פודקאסט, כמו שכל ילד יודע שהוא יכול ללמוד מסרטוני YouTube, לכם יש אפשרות לגלות להם כלי חדש שממנו הם יכולים ללמוד.

"ילדים, לסגור עיניים ולפתוח אוזניים כי היום מקשיבים לפודקאסט"– אתם יכולים לקחת פרק שדן בנושא שאתם רוצים ללמד ולהשתמש בו כחלק מהלמידה בכיתה, להקשיב לפרק, לייצר ממנו דיון ואפילו לתת לתלמידים "להמשיך את ההקלטה" בעצמם באותו סגנון של הפודקאסט ששמעתם. קחו לדוגמא את הפרק הבא שדן על כסף ובו דנים על... כסף, בין היתר ההיסטוריה של הכסף, שער חליפין ועוד בצורה קלילה וכיפית. אתם יכולים להקשיב עם התלמידים ולהתחיל דיון בכיתה על מה הם חושבים על כסף? האם הם מסכימים עם הנאמר בפרק? מה היחס שלהם לכסף? ושאלות נוספות כיד הדמיון הטובה.

"שיעורי הבית היום להקשיב לפודקאסט" –תגידו לילדים שהם יכולים לעשות את זה בנסיעות וככה לנצל יותר טוב את הזמן שלהם, גם גרמתם להם ללמוד, גם ניתקתם אותם מהווטסאפ ואינסטגרם ובסוף ההורים יגידו לכם תודה.

משקיעים במיוחד עושים פודקאסט – לא להיבהל ולא צריך להשתולל, מספיק מיקרופון פשוט ב-30 ₪ שיש לכם בבית והמחשב הביתי או הנייד שלכם ואפילו דרך הטלפון אפשר להקליט. אל תגזימו עם עריכה, תכתבו טקסט טוב או שתאלתרו תוך כדי, למשקיעים במיוחד אפשר להוסיף גם מוזיקת רקע אבל ממש לא חובה. אתם יכולים בקלות להקליט את המסר שלכם לתלמידים, להורים ואפילו לעולם, זה כזה פשוט.

תצטרפו אלי לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

מבחינתי לגלות את העולם המופלא הזה של פודקאסטים היה ממש לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם הצלחתי ללמוד הרבה דברים שלא הייתי לומד אחרת וגם לנצל את זמני הנסיעה שעד עכשיו התבזבזו בלחפש משהו טוב לשמוע ברדיו בין פרסומת לפרסומת.

החלום שלי עכשיו? להפיק פודקאסט על חינוך ואני מחפש אתכם בשביל זה!

יש לי כבר רעיון למבנה הפודקאסט וגם כמה מרואיינים ראשונים, אבל אם יש לכם הצעות לאיך פודקאסט על חינוך צריך להישמע, במה הוא צריך לעסוק, אולי אתם מכירים אנשים מרתקים שאת הסיפור שלהם חייבים עוד אנשים לשמוע בפקקים או ברכבת, אולי אתם אנשים עם סיפור ומסר חינוכי מדהים, אנא צרו איתי קשר באופן פרטי ובואו נעביר את הרעיונות שלכם לעולם!  (ליצירת קשר).

הדפסת סיפור זה
ניב מורגנשטרן

היי אני ניב ואני עוסק בפדגוגיה רלוונטית (כי חדשנות היא מילה עייפה). אני יוצר פודקאסט חינוך פרסונה, מייסד חברת פֶרְסוֹנָה - חשיבה יוצרת אישיות, אנחנו עושים חינוך בעולם החדש וחוקרים את השאלה: איך חינוך צריך להיות בעולם החדש? . אשמח לשמוע מכם למחשבות רעיונות ושיתופי פעולה. אני חי חינוך עם חיוך מקווה שגם אתם :)