לכבוד יום המורה: תוצאות הסקר הענק של המורים

1335
לכבוד יום המורה: תוצאות הסקר הענק של המורים

רוב המורים עושים מעל ומעבר לנדרש בעבודתם, מוערכים על ידי רוב ההורים והתלמידים, אוהבים את עבודתם וגאים בה. את כל זה - אנחנו יודעים להגיד רוב השנה, מתוך אינטואיציה המבוססת על החוויה היום-יומית שלנו בבתי הספר ומשיחות עם מורים אחרים.

כעת, ניתן לגלות שזו אכן המציאות, מעיון בתוצאותיו של סקר ענק שנערך לקראת יום המורה ובחן שאלות כמו כמה שעות בממוצע מורים משקיעים בעבודה בכל יום בבית? מהי מטרתם העיקרית של המורים וההוראה לדעת המורים? האם מורים גאים בעבודתם? עד כמה תלמידים משתפים את המורים בקשיים ובבעיות אישיות? ושאלות נוספות.

מסקר ענק שנערך על ידי אנשי יוזמת יום המורה, ועליו ענו 1240 מורות ומורים, עלו הממצאים הבאים, המספקים מבט מיוחד ומקיף על עבודת המורות והמורים בישראל:

מורות ומורים, ככל הנראה יותר מכל בעלי מקצוע אחרים, משפיעים על העתיד של הילדים והמדינה שלנו. מתוך כך, לא מפתיע כי ההיבט הכי חשוב בהוראה, לדעת 66% מהמורים, הוא חינוך לדורות הבאים של אזרחים לעתיד. 16% נוספים מהמורים מאמינים שההיבט החשוב ביותר בהוראה הוא הנחלת ידע ומיומנויות בקרב תלמידים.

על מנת להצליח בעבודתם ולספק לתלמידים חינוך מעולה, מורים עושים מעל ומעבר למצופה. כולנו יודעים שמורות ומורים הם אנשים מסורים, המשקיעים רבות בעבודתם, ובכל זאת, תוצאות הסקר הצליחו להפתיע רבים, כשהראו כי רוב המורים משקיעים מעל ל-3 שעות של עבודה בבית, מעבר לשעות עבודתם הרשמיות. כך - 48% מהמורים משקיעים בבית בין 3 ל-4 שעות עבודה נוספות ביום ו-27% מהמורים משקיעים בין 5 ל-6 שעות עבודה נוספות.

ניתן לראות שההשקעה הרבה משתלמת: 72% מהמורים חשים שהתלמידים שלהם מעריכים אותם מאוד, ו-79% מהמורים מרגישים שהורי התלמידים מעריכים אותם מאוד. יתרה מזאת - ככל שהמורה ותיק/ה יותר, כך תחושת ההערכה שלו/ה צפויה לעלות, כך שלמשל, מתוך המורים שמלמדים עשרים שנים למשל, 86% מהם מרגישים שהורי התלמידים מעריכים אותם מאוד. 

זאת ועוד, הסקר גילה כי המורות והמורים הם כתובת מהמעלה הראשונה עבור קשייהם והבעיות האישיות של ילדים ונוער. 82% מהמורות והמורים דיווחו כי תלמידים משתפים אותם בקשייהם האישיים וכן בבעיות אישיות. כ-40% מהמורים מקבלים פניות וגילויי לב אלו מהתלמידים באופן יום יומי וכך מסייעים לתלמידיהם גם ברמה הנפשית - מדי יום. 

גם לאורך זמן ניתן לראות שההשקעה משתלמת והמורים שלנו הם "מורים לחיים" - 70% מהמורים שומרים על קשר עם תלמידי עבר שלהם. 23% שומרים על קשר עם תלמידים רבים ו-47% מהמורים שומרים על קשר עם חלק מתלמידיהם.

לאחר כל אלו, קל להבין מדוע 71% מהמורים חשים גאווה רבה במקצוע שלהם. המורים שלנו מצעידים את כולנו קדימה ומחנכים את הדור הבא באמצעות עשייתם.

לנו רק נותר להגיד תודה ויום המורה שמח!

 

הדפסת סיפור זה
יום המורה

יום המורה הוא חג ישראלי המצוין בתאריך כ"ג בכסלו (השנה יצויין יום המורה ב-22.12.2016) כיום הוקרה והערכה למורות ולמורים על עבודתם בחינוך דור העתיד והצדעה לעוסקים ועוסקות במלאכת ההוראה.

מטרת יום המורה היא להדגיש את החשיבות וההערכה שרוחש הציבור למוריו ומורותיו מתוך הבנה כי הם המפתח להצלחה. יום המורה הינו תוצר של שותפות הארגונים והגופים החינוכיים המובילים בישראל, לצד אנשי רוח ונבחרי ציבור אשר ביקשו, יחד, לשים את המורות והמורים במרכז השיח הציבורי ולהודות להם/ן על המסירות והעבודה מלאת המשמעות. במסגרת אירועי "יום המורה" תשולב פעילות ענפה בבתי הספר, ברשויות המקומיות, בתקשורת המסורתית והדיגיטלית וכן בכנסת ישראל ובמשרדי הממשלה השונים.