הוראה מעולה מנצחת את הזמן: הסרטון שכבש את הרשת עם מכתב מרגש למורה

19757
הוראה מעולה מנצחת את הזמן: הסרטון שכבש את הרשת עם מכתב מרגש למורה

המורה המעולה עומר ויסבלום שלח אלינו סרטון מרגש שכבש את הרשת, ועוסק ביכולתה של הוראה מעולה לנצח את הזמן, ואנו שמחים לחלוק אותו עמכם. 

אנו מביאים את תוכן הסרטון - מכתב מרגש שכתב חנן הרחול למורתו, מתורגם לעברית:

ג'ודי היקרה, אני כותב לך התנצלות שמזמן הייתה צריכה להגיע אליך, 25 שנים אחרי שעזבתי את כיתתך. אני עדיין תוהה לעצמי מאיפה מצאת את המוטיבציה ללמד אותי, בהתחשב בהיותי אז תלמיד יהיר ועקשן. כבר ביום הראשון שלי בכיתתך הופתעתי מגישתך להוראה: כשהייתי מתעמת איתך, את היית מסתכלת עלי בשקט, מחייכת אלי, מבהירה לי ששמעת והבנת את דברי, ואז מנווטת את השיחה בעדינות לדברים החיוביים שראית בי. מעולם לא גרמת לי להרגיש שהפסדתי בוויכוח עמך, גם לא בפעמים בהן אין ספק שטעיתי. אף פעם לא הבכת אותי או גרמת לי לחוש נבוך מול אחרים. במקום זאת, תמיד גרמת לי להרגיש בטוח ומובן.

היחס שלך יצר עבורי מרחב בו יכולתי לחקור, לחוות וללמוד. את הקדשת את מירב תשומת הלב שלך לחוזקות שלי, וכשעשית זאת, אני התמלאתי במוטיבציה להמשיך ללמוד ולעבוד, כי הרגשתי שיש מי שרואה את הדברים שאני עושה ומאשר אותם. זה היווה ועודנו מהווה עבורי מקור כוח.

בכל השנים הללו האמנתי שההישגים שלי הם תוצר של ההתמדה והכישרון שלי, כי זה מה שאת לימדת אותי להאמין בו. מעולם לא כיוונת לעבר עצמך את אור הזרקורים. אף פעם לא ניכסת את ההצלחה של תלמידייך לעצמך. הכל תמיד סבב סביבי – התלמיד. ואת? המורה?

כולם מכירים את הבדיחה: "מי שיכול – עושה, מי שלא יכול – מלמד". התפיסה הרווחת היא שאנחנו, התלמידים, הם מי שעושים את "העבודה האמיתית". אבל אני מבין היום, עשרים וחמש שנים לאחר שעזבתי את הכיתה שלך, שהעבודה האמיתית הייתה שלך כל הזמן. את הייתה הזרז. את היית מי שטיפחה את הפוטנציאל שלי, כאילו שזה היה הדבר החשוב ביותר בעולם. וכשהייתי מוכן – את נתת לי להמשיך בדרכי, מבלי כל דרישה לפרס, מבלי לבקש דבר.

מדהים בעיני שהמורים הטובים ביותר, הם גם המורים הצנועים ביותר. זה פרדוקס כביר.

אז אני מתנצל. אני מתנצל שלקח לי כל כך הרבה זמן להבין שלמעשה, "מי שעושים", עומדים על כתפיהם של מוריהם – מורים שנקיים מאנוכיות לגמרי ומקדישים עצמם להעצמת תלמידיהם.

 

צפו בסרטון מאת חנן הרחול:

https://www.youtube.com/watch?v=ZnEO82K0jFs&feature=youtu.be

 

לכל אחד ואחת מאיתנו יש את המורה הזאת או הזה, אלו שניצחו את הזמן, מי שהקדישו את עצמם עבורנו. השפעתם של המורים הללו נוכחת בחיינו גם היום, כי הם מי שסייעו לנו להפוך לאנשים שאנחנו. זו ההזדמנות של כולנו להגיד להם תודה!

ביום המורה שיחגג ב-22.12.16 נגיד תודה למורים הללו, או ליקיריהם שעוד עמנו, על עשייתם יוצאת הדופן. זו הזדמנות נהדרת לשלוח מכתב למורה שלכם או להביע הערכה והוקרת תודה למורים במגוון דרכים אותן תוכלו למצוא באתר יום המורה.

 

אנו מודים לחנן הרחול על נדיבותו, ועל כך שאפשר לנו לתרגם את מכתבו המרגש. לצפייה נוספת בסרטונים היכנסו לאתר של חנן הרחול – המאייר והמדובב המוכשר שיצר את הסרט: www.jewishfoodforthought.com 

סרט זה התאפשר בשל המימון הנדיב של ה-Covenant Foundation וה-FJC.

We thank Hanan Hercule for his generosity, in allowing us to translate his animation into Hebrow. This project was created with generous funding by The Covenant Foundation and fiscal sponsorship by FJC.

 

הדפסת סיפור זה
יום המורה

יום המורה הוא חג ישראלי המצוין בתאריך כ"ג בכסלו (השנה יצויין יום המורה ב-22.12.2016) כיום הוקרה והערכה למורות ולמורים על עבודתם בחינוך דור העתיד והצדעה לעוסקים ועוסקות במלאכת ההוראה.

מטרת יום המורה היא להדגיש את החשיבות וההערכה שרוחש הציבור למוריו ומורותיו מתוך הבנה כי הם המפתח להצלחה. יום המורה הינו תוצר של שותפות הארגונים והגופים החינוכיים המובילים בישראל, לצד אנשי רוח ונבחרי ציבור אשר ביקשו, יחד, לשים את המורות והמורים במרכז השיח הציבורי ולהודות להם/ן על המסירות והעבודה מלאת המשמעות. במסגרת אירועי "יום המורה" תשולב פעילות ענפה בבתי הספר, ברשויות המקומיות, בתקשורת המסורתית והדיגיטלית וכן בכנסת ישראל ובמשרדי הממשלה השונים.