איך (לא) יראו הכיתות בעתיד?

12455
איך (לא) יראו הכיתות בעתיד?

החינוך בעולם עומד להשתנות, וכמעט כולם כבר מסכימים על כך: מורים, מנהיגים חינוכיים, הורים, חוקרי חינוך והוגים בתחום החינוך.

 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד המורה לא יעמוד בקדמת הכיתה וירצה באופן פרונטאלי לתלמידים, תוך שהוא מלמד בקצב קבוע והתלמידים צריכים לנסות להתאים את עצמם לקצב שלו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שהלמידה בעתיד לא תתרחש רק בכיתה ולא תתקיים בישיבה ובטורים, עם ספרים ומחברות.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבבית הספר של העתיד, המושג "להעביר את החומר" לא יהיה קיים.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעת הלמידה בעתיד, התלמידים לא יהיו פאסיביים.

 

כבר היום אנחנו יודעים הרבה על איך לא יראה החינוך בעתיד, אבל אנחנו גם יודעים איך החינוך כן יראה בעתיד:

 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד, התלמיד יעמוד במרכז הלמידה.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד, הקצב וגישת הלמידה יותאמו לצרכיו של כל תלמיד, להתפתחותו, לרקע, לידע, ליכולות, לתחומי העניין, למטרות שלו ולכל שאר הדברים שמייחדים אותו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שכל תלמיד יעבוד בעתיד לפי תוכנית למידה אישית, שתהיה מותאמת במיוחד אליו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד כל תלמיד יעבור אבחון, הערכה ומדידה מתמשכים, שיעצבו את ההוראה ואת הלמידה שלו באופן קבוע.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד המורה והתלמיד יקבלו משוב בזמן אמת על מצב הלמידה של התלמיד, על מנת להתאים את הלמידה וההוראה למצב הנוכחי שלו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד המורה תנחה כל תלמיד ותלווה אותו בלמידה, כאשר התלמיד הוא שמגלה את הידע בעצמו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד כל תלמיד יתקדם בקצב הייחודי שיגרום לו להצליח למצות את הפוטנציאל שלו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד המורה תהיה משמעותית במיוחד בלמידת התלמידים, אבל כמנחה ולא כבעלת הידע ומי שמעבירה אותו לתלמידים.
 • כבר היום אנחנו יודעים שהלמידה בעתיד תתרחש במרחבים שונים, כך שכל תלמיד יוכל לבחור במרחב שמתאים ללמידה שלו.
 • כבר היום אנחנו יודעים שהתלמידים יהיו פעילים בלמידה שלהם וייקחו אחריות ובעלות עליה.
 • כבר היום אנחנו יודעים שבית הספר בעתיד יבקש להכשיר את תלמידיו ללמידה עצמאית, ליכולות חשיבה גבוהות ולמסוגלות למאמץ, התמדה ומצויינות.

 

כבר היום אנחנו יודעים שבעתיד החינוך יהיה מותאם אישית
היתרונות של חינוך מותאם אישית, הנקרא גם חינוך פרסונלי, הנם אדירים. בחינוך פרסונלי המורות והמורים מפסיקים להיות "שוטרים" ומעבירי ידע והופכים להיות מנחים ויועצים הנמצאים בקשר קרוב ונעים עם התלמידים. זמנם של המורות והמורים מוקצה בצורה נכונה יותר והם פחות עמוסים. אסטרטגיות ההוראה של המורה יעילות יותר ומובילות להצלחה רבה של התלמידים. המורה יכולה להגיע לכל תלמיד ותלמידה בצורה הטובה ביותר. בחינוך פרסונלי המורה והתלמידים נהנים ממערכות יחסים משמעותיות זה עם זה, ואף תלמיד אינו נשאר מאחור. בחינוך פרסונלי כל תלמיד ותלמידה נמצאים במרכז הלמידה וממצים את הפוטנציאל שלהם. התלמידים מבינים את החשיבות של הלמידה עבור כל אחד ואחת מהם באופן אישי, מאותגרים מהלמידה ובעלי מוטיבציה רבה ללמוד. הישגי התלמידים משתפרים וסיכוייהם להצליח בהמשך דרכם עולים. מערכת החינוך הפרסונלית נהנית מהתייעלות, משביעות רצון גבוהה של התלמידים, המורים וההורים. וברמה הארצית – הפערים מצטמצמים, וצמצומם מוביל לצמיחה כלכלית וחברה חזקה יותר.

 

נשמע כמו חלום? כמו משהו שיתרחש רק בעתיד רחוק?
ייתכן מאוד שהיית רוצה להביא את העתיד אל הכיתה או לבית הספר שלך כבר היום, אבל כולנו יודעים שהדרך רצופה באתגרים ומכשולים, וכי קשה מאוד לעשות זאת לבד. עומדים בפניך המון אתגרים ומכשולים: העומס, המחסור בטכנולוגיה שבנויה בדיוק בצורה מתאימה למורים ולתלמידים בתחום התוכן, הזמן המוגבל של המורה, מספר התלמידים הגדול מדי בכיתה, המחסור בכלי הערכה לתלמידים, הפערים בידע וביכולות בכיתה וגם לפעמים התחושה שמלמעלה מוכתבים לך דברים אחרים לגמרי. ישנם מעט מורות ומורים שמצליחים להתגבר על המכשולים האלו בפועל, אבל זה עולה להם במאמצים עילאיים. כאשר מדובר במערכת שלמה, כמו בית ספר, שמחליטה להתייעל, נדמה שזה יותר אפשרי, אך עדיין מסובך.

 

זו ההזדמנות להביא את למידת העתיד לכיתות שלך, כבר בשנה הבאה
מה אם היינו אומרים לך שאנחנו נטפל באתגרים ובמכשולים? שנדאג שמיטב המוחות בארץ יגיעו עד אליך, לבית הספר ולכיתות שלך, ויעזרו לך להתאים את ההוראה שלך לעתיד?

ומה אם נרכיב עבורך צוות של אנשים, שכל מטרתם היא לסייע לך להתאים את ההוראה והלמידה בכיתה לכל תלמיד ותלמידה ולתת להם מענה אישי? שנעמיד מאחורייך צוות של אנשים שיעזרו לך לבנות תוכנית לימודים אישית לכל אחד מהתלמידים שלך ולדאוג שהתוכניות האלו מתקיימות?

ומה אם נגיד לך שכל זה יכול לקרות לא בעתיד, אלא כבר משנת הלימודים הבאה?

פיילוט ייחודי שנותן הצצה לאופן בו תיראה הלמידה בעתיד ולקדם פרסונליזציה של הלמידה, מציע לך המורה את ההזדמנות לקחת חלק בהוראה של העתיד.

 

P.I.E Challenge  - אתגר הפרסונליזציה בחינוך מציע לך הזדמנות מדהימה להצטרף לפיילוט מהעתיד
אתגר הפרסונליזציה הינו אתגר שנועד לאפשר למורה להטמיע למידה מותאמת אישית של מתמטיקה בתיכון. עשר קבוצות יתחרו במסגרת האתגר, על מנת להביא את עתיד החינוך להווה, על ידי התאמה של מסלול הלמידה לכל תלמיד ותלמידה ובכך ינסו להביא להגדלת אחוז התלמידים שיסיימו בהצלחה את הלימודים ב-5 יחידות מתמטיקה (לקריאה נוספת על גישת הפרסונליזציה בחינוך ניתן לקרוא עוד באתר באתר שלנו ובסקירת ספרות שהכנו למענכם).

 

 

אז אם הנך מורה ל-5 יחידות מתמטיקה, יש לך הזדמנות ייחודית
המורות והמורים אשר יבחרו לערוך את הפיילוט בכיתותיהם, יתחברו לקבוצות המתחרות כבר במרץ 2018. הפיילוטים בכיתות הלימוד יערכו החל מספטמבר 2018 ועד יוני 2019. במהלך הפיילוט המורים המובילים ילמדו בכיתותיהם בעזרת הפתרון הפרסונלי שפיתחו יחד עם הקבוצות ויהפכו את הלמידה בכיתותיהם למותאמת אישית לכל תלמיד ותלמידה.

המורים שיקחו חלק בפיילוט יהיו ממובילי מהפכת הפרסונליזציה בחינוך בישראל, ויצטרפו לקהילה ייחודית של מורים, חוקרים ויזמים הפועלים לקידום עתיד החינוך בישראל. המורות והמורים יכירו מומחים בתחום בארץ ובעולם ויקבלו הכשרה וליווי בתחום הפרסונליזציה, כמו גם כלים שיאפשרו להם לתת מענה אישי לכל תלמיד ותלמידה בכיתה. בנוסף, המורות והמורים יקבלו תגמול על שעות העבודה שלהם באתגר, ממשרד החינוך. לבסוף, במהלך השנתיים הקרובות מורות ומורים אלו יהפכו למומחיות ומומחים בתחום הפרסונליזציה ויוכלו להפיץ את הבשורה למורים נוספים בישראל ואף בעולם.

זוהי הזדמנות לקחת חלק בפיתוח פיתרון פדגוגי יחד עם סטארטאפים, יזמים ואנשי חינוך, לראות איך התהליך קורה מבפנים ולהיות מי שישפיעו עליו, כך שהוא יותאם באופן מייטבי לתלמידים ולמורה.

אז אם לעשות היסטוריה בתחום הלמידה וההוראה מעניין אותך והנך מורה למתמטיקה המגיש/ה לבגרות ב-5 יחידות לימוד, זו ההזדמנות שלך להירשם.

כדאי למהר מכיוון שניתן להגיש מועמדות להשתתפות בפיילוט עד ה-26.2.18!

להגשת מועמדות לחצו כאן

הדפסת סיפור זה
P.I.E challenge

אתגר הפרסונליזציה בחינוך - P.I.E challenge הינו אתגר לאומי, ראשון מסוגו בישראל, לקידום פתרונות למידה מותאמת אישית בכיתות 5 יח''ל במתמטיקה. המנצחים בתחרות יקבלו פרס של מיליון ₪ ויזכו ליישם את הפתרון שלהם בעשרות בתי ספר ביישובי הפריפריה בישראל!

ה-P.I.E Challenge היא תחרות ארצית לקידום פתרונות חינוכיים, אשר מזמינה את מיטב המוחות של אומת הסטרטאפ במגוון תחומים - מורים, יזמים, אנשי חינוך והיי-טק - להגיש אליה מועמדות. בתחרות יפותחו ויבחנו פתרונות חדשניים ומקוריים למורי 5 יח"ל מתמטיקה שבעזרתם יוכלו להתאים אישית את תכנית הלמידה לכל תלמידה ותלמיד לפי קצב הלמידה, תחומי עניין, חוזקות וכו'. המנצחים ב- P.I.E Challenge יזכו בפרס של מיליון ₪ ובהזדמנות להטמיע את הפתרון שלהם בעשרות בתי ספר בפריפריה שתהפוך אותם לחלוצי הפרסונליזציה בתחום החינוך בישראל.

למידע נוסף והרשמה לאתגר לחצו כאן - http://piechallenge.org.il/