"אתם החלוצים, אתם הגיבורים!" - שר החינוך בנאום מרגש לרגל יום המורה

2850

יום המורה נחגג היום, ה-11.12.17, בכל רחבי מדינת ישראל. ביום חג זה כולנו מצדיעים למורות, למורים, לגננות ולגננים שעושים לילות כימים בעבודתם החשובה בחינוך דור העתיד.

במסגרת החגיגות התכנסה השדולה לקידום מעמד המורה בכנסת, לציון 70 שנות הוראה במדינת ישראל. בישיבת השדולה אמר שר החינוך נפתלי בנט את הדברים הבאים:

"המורות והמורים, אתם החלוצים... אתם הגיבורים! בביקורים בבתי הספר אני רואה מורים ומורות שרואים שהכיתה היא לא מקבץ – כל ילד הוא עולם ומלואו. הם מבינים שצריך להגיע לכל ילד בזווית שלו ולשם כך הם עומדים בקשיים רבים.

אתם פסגת הנתינה בחברה הישראלית. אין שליחות יותר גדולה מזו, גם אם המלאכה קשה. אני רואה כמה אתם משקיעים בהוראה ואני גם יודע כי היכולת של מורה לשנות דרמטית את חייו של תלמיד היא בלתי נתפסת... אתם באמת הגיבורים שלנו. בשם ממשלת ישראל ומדינת ישראל – תודה רבה".

זאת ועוד, בישיבה הציג השר בנט חוק חדש שהוא מתעתד להציע, חוק הגנת המורה, שנועד להתמודד עם בעיית האלימות המופנית כלפי מורים.

בסיום דבריו הזמין השר בנט את המורים לצאת, לחלום ולהיות מובילי השינוי במערכת החינוך. הוא הבהיר כי "ברור לכולנו שיש לשנות את הכיוון והמתודות של אופן החינוך בישראל", אך הסביר גם שתהליך זה הינו מורכב, בשל גודלה העצום של מערכת החינוך, שיוצר סרבול וקושי ביצירת תמרונים ושינויים מערכתיים. מתוך כך, הציע השר בנט כי הוא מאמין שהמורים והמנהיגים החינוכיים, המגיעים מהשטח ונמצאים במגע עם התלמידים, הם אנשי המקצוע שיכולים וצריכים להוביל שינוי, כאשר מערכת החינוך תומכת בעשייתם. הוא הזמין את המורים והמנהיגים החינוכיים לנסות שיטות ודרכי חינוך שונות ולאמץ חדשנות, כאשר מערכת החינוך תתמוך בהם ותסייע בהטמעת השיטות. "לא כל שיטה תצליח, לא כל ניסוי כזה יראה תוצאות טובות, וזה בסדר", הסביר השר בנט, והדגיש שהחתירה ללמידה ומציאת טכניקות ההוראה היעילות היא החשובה. בהמשך, הציע בנט, מתוך למידה וחקירה אלו יהיה ניתן לאמץ במערכת החינוך את הדרכים המועילות ביותר. "אני קורא לכם – אתם תשיקו את היוזמות, ואת ההצלחות שלכם אנחנו נאמץ וניישם במערכת" סיים בנט.

בבית הנשיא חגגו את יום המורה בהקרנה מיוחדת לאנשי חינוך של הסרט "פיגומים", בנוכחות יוצרי הסרט. פיגומים הינו סרט מרגש העוסק בעבודת ההוראה ובקשר המיוחד שיכול להיבנות בין מורה לתלמידים. הסרט מתאר את פועלו של מורה שמקדיש את חייו לתלמידיו, מתוך האמונה בהם. יוצר הסרט, מתן יאיר, הינו מורה לספרות, וסרטו מתאר את חוויית ההוראה והתלמידות באופן נוגע, אותנטי ומדויק. 

 אשר לקס ועמי סמולרצ'יק ב"פיגומים" (צילום: יח"צ, ורד אדיר)

לרגל יום המורה הוכרזו גם הזוכים בפרס טראמפ להוראה איכותית. וועדת הפרס, המורכבת ממורות ומורים מעולים, בחרה במורה יוסי לבנון כזוכה בפרס לשנת 2017. יוסי הוא מורה לביולוגיה בקרית החינוך דרור המלמד מזה 30 שנה. מלבד תפקידו כמורה, יוסי הוא היזם שמאחורי הפרויקט המצליח "בוקר טוב ביולוגי" – מיזם במסגרתו בכל בוקר מקבלים תלמידי ביולוגיה דרך הוואטסאפ ידיעת "בוקר טוב ביולוגי" – ידיעה מדעית קצרה ואקטואלית מתוך פרסומים מדעיים, המעובדת על ידי יוסי.

יו"ר הועדה, המורה קובי שורצבורד שבעצמו זכה בפרס בשנת 2013, נימק את בחירה הוועדה ביוסי: "יוסי הוא מורה המתאים את שיטת ההוראה שלו כדי להיות רלוונטי לתלמידיו, מעניק לתלמידיו מיומנויות עתיד ומשפיע על אלפי תלמידים. השפעתו של יוסי פרוצת את גבולות הכיתה שלו, את גבולות בית הספר שלו ומגיעה למאות מורים למדעים ואלפי תלמידים ברחבי הארץ".

בנוסף בחרו המורות והמורים בוועדת הפרס להעניק ציונים לשבח למיכל סיגרון, מורה לפיזיקה בבית הספר קדימה-מדע כפר סילבר, ולנעמה טל מורה למתמטיקה בתיכון דרך אבות באפרת.


המורה יוסי לבנון - זוכה פרס טראמפ להוראה איכותית 2017

לרגל יום המורה גם התפרסמו ברשת עשרות סרטונים מקסימים החוגגים את תפקידם של המורים בחינוך דור העתיד. חלק מהסרטונים היו סרטונים מרגשים במיוחד, כמו הסרטון הבא על הקשר בין מיקה המורה לברוך תלמידה:

 

וכמו הסרטון המרגש שיצרו ב"כאן" – תאגיד השידור הישראלי, בו מורים מספרים על עבודתם והאופן בו הם יוצרים שינוי אצל התלמידים.

 

סרטונים אחרים היו מצחיקים, כמו הסרטון שיצרה הטלוויזיה החינוכית לרגל יום המורה (אחד מיני סרטונים רבים שפרסמה לרגל יום זה) - סרטון משאל רחוב חגיגי ליום המורה, עם דודו ארז:

 https://www.youtube.com/watch?v=PCIrOg3DzFk&feature=youtu.be

 

גם תלמידות ותלמידים רבים יצרו סרטוני תודה למורים שלהם, ביניהם הסרטון הבא של תלמידות אמי"ת שחר מבית שמש:

 

בנוסף כמובן, במסגרת החגיגות, מאות אלפי תלמידים, תלמידי עבר והורים הודו למורים ולגננות, ועשרות אלפי מכתבי תודה נכתבו ונשלחו אליהם. תלמידים והורים הכינו לעובדי ההוראה מחוות שנועדו להראות את הערכתם הרבה כלפיהם, שטיחים אדומים נפרסו בכניסות לבתי הספר, ארוחות מפנקות חיכו בחדרי המורים, שירים נכתבו ובעיקר המון אהבה ותודה הורעפו על המורות, המורים, הגננות והגננים.

כיצד אתם חגגתם/ן את יום המורה? איך לך אמרו תודה? ספרו לנו בתגובות!

הדפסת סיפור זה
יום המורה

יום המורה הוא חג ישראלי המצוין בתאריך כ"ג בכסלו (השנה יצויין יום המורה ב-22.12.2016) כיום הוקרה והערכה למורות ולמורים על עבודתם בחינוך דור העתיד והצדעה לעוסקים ועוסקות במלאכת ההוראה.

מטרת יום המורה היא להדגיש את החשיבות וההערכה שרוחש הציבור למוריו ומורותיו מתוך הבנה כי הם המפתח להצלחה. יום המורה הינו תוצר של שותפות הארגונים והגופים החינוכיים המובילים בישראל, לצד אנשי רוח ונבחרי ציבור אשר ביקשו, יחד, לשים את המורות והמורים במרכז השיח הציבורי ולהודות להם/ן על המסירות והעבודה מלאת המשמעות. במסגרת אירועי "יום המורה" תשולב פעילות ענפה בבתי הספר, ברשויות המקומיות, בתקשורת המסורתית והדיגיטלית וכן בכנסת ישראל ובמשרדי הממשלה השונים.