מה הקשר בין הצלחה בלימודים לספורט?

4604
מה הקשר בין הצלחה בלימודים לספורט?

 

מה הקשר בין הצלחה בלימודים לספורט?

מחקר שנערך לאחרונה בהולנד בדק את השאלה הזו בדיוק. המחקר עקב אחרי ילדים בבית הספר ששהו ושיחקו בחצר בעת ההפסקה. החוקרים בחנו את הילדים אשר מנצלים את ההפסקה למשחקים ופעילות גופנית לעומת אלו שבחרו להעביר את הזמן מול מסכי הסמארטפון.

המדענים שאבו נתונים ממחקרים קודמים וביססו את המחקר על 12,000 משתתפים בין הגילאים 6-18, ובחנו את הקשר בין פעילות גופנית להישגים לימודיים בין אם בניסויים אקטיביים ובין אם בתצפיות. שכלול הנתונים הוליד ראיות חזקות וחד משמעיות המצביעות על קשר ישיר וחיובי בין עיסוק בפעילות גופנית ומשחקים, להתקדמות בלימודים של התלמידים.

בשנה האחרונה החל משרד החינוך להשקיע מאמצים רבים על מנת להביא לידיעת התלמידים את החשיבות הרבה של לימודי 5 יחידות מתמטיקה. על פי סקר שנערך לאחרונה על ידי מכון IPANEL, עולה כי 72.5% מהתלמידים בכיתות ט' מאמינים כי יוכלו לגשת לבגרות ב-5 יחידות מתמטיקה, אם רק ירצו בכך. המודעות העלתה מחדש את השיח לגבי חשיבותו של מקצוע המתמטיקה ומשרד החינוך פועל רבות על מנת לקדם ולהגדיל את מספר התלמידים הבוחרים בלימודי מתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד.

"מתמטיקה, כך מסתבר, נמצאת באופן עקיף וישיר כמעט בכל תחום בחיינו, בין אם במערכות מצילות חיים, דרך קבלת החלטות ואף בשדרוג איכות חיינו באמצעות וויז ומערכות נוספות ששינו ושיפרו את חיינו. הנושא הוא חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי וההובלה שלנו כחברה, ועל כן החשיבות הלאומית הגדולה ותשומת הלב שהתחום מקבל." אומרת עדי כהן לוי, מנכ"לית עמותת דרייב, "זו גם הסיבה שאנחנו בדרייב נרתמנו לנושא, תוך השקעה רבה בפיתוח ובמחקר. מתמטיקה היא ללא ספק אמצעי חשוב ומשמעותי לפיתוח חוסן לאומי והובלה במדע."

אז כיצד משלבים בין חשיבותו של הספורט להתקדמות בלימודים לבין חשיבות המתמטיקה? לאחר מחקר משמעותי, החלטנו לבנות תוכנית שתשלב בין השניים, ובמסגרתה מורים ותלמידים יעסקו בספורט (ריצה) וילמדו מתמטיקה יחד. עוד מוסיפה כהן לוי כי "התוכנית, באמצעות שיטת דרייב, מחזקת את החוסן האישי של המשתתפים ומעניקה כלים מעשיים להתמודדות עם אתגרי לימוד מתמטיקה ברמת 5 יחידות".

 

 

רצים ביחד 5 - תכנית חדשנית לחיזוק החוסן והמצוינות ולהתמודדות עם קשיים במתמטיקה:

נבחרת של מורים מובילים למתמטיקה תשתתף בתכנית ראשונה מסוגה, המשלבת ריצה וכלים יישומים לחיזוק החוסן והמצוינות. מטרת התכנית הינה למנוע נשירה ל-4 יחידות ולסייע לתלמידיהם לשפר את הציונים בלימודי מתמטיקה ברמת 5 יחידות. התכנית מופעלת על ידי עמותת דרייב בשיתוף משרד החינוך וקרן טראמפ. התוכנית נועדה להעניק לכל מורה ותלמיד כלים מעשיים למימוש הפוטנציאל האישי, וכך היא תסייע למורים ולתלמידים במכלול תחומי החיים: לימודי, חברתי ואישי. הכלים יעברו לתלמידים דרך המורים ויגבירו את המחויבות והתקווה של התלמידים והמורים שהם שני המנועים המרכזיים שמנבאים הצלחה.

בחודשים האחרונים התחלנו  בתהליכי מיון והכשרה של המורים להוראת 5 יחידות במתמטיקה המעוניינים להתחיל את התכנית. בתכנית החדשנית יוכשרו המורים במיומנויות, טכניקות ועקרונות משמעותיים נוספים, כדי לסייע לתלמידים להתמודד עם העומס, האתגר והמורכבות שבלימוד המקצוע ולחזק את החוסן האישי ותחושת המסוגלות לצד פיתוח מצוינות כבסיס להצלחה.

ההשתלמות בהיקף של 30 שעות ומוכרת לגמול השתלמות ותימשך 6 מפגשים. עמותת דרייב בשיתוף קרן טראמפ יממנו באופן מלא את הקורס, בשווי 8,400 ש"ח למורה.

ההשתלמות תתחיל בגיוס המורים הנבחרים והכשרתם בשיטת דרייב. אחד מרגעי השיא של התכנית יהיה מרוץ משותף של חמישה קילומטרים, בו המורים והתלמידים ירוצו ביחד, כסימבול להתמודדות עם הקושי שמאפיין את לימודי המתמטיקה ואת הריצה למרחקים. במסגרת המחקר המקדים, עלה שכאשר יש קושי, ישנם מי שמתייאשים ואינם מצליחים להגיע  לקו הסיום. לכן, עיקר התכנית תעסוק במתן כלים ופתרונות לחיזוק החוסן האישי וכלים מעשיים להתמודדות עם הקשיים של המורה והתלמידים. זו גם הסיבה שבתכנית שולבו עקרונות ואקלים של יחידות מיוחדות ביניהם חיזוק גאוות היחידה, השייכות והביחד!

 

 

 

תכנית ההכשרה למורים עומדת להתחיל בקרוב. אז אם אתם מורים ל-5 יחידות מתמטיקה – אנחנו מזמינים אתכם להירשם ולהוביל את הכיתה שלכם לרוץ אתכם וביחד להגיע לקו הגמר!

לפרטים נוספים והצטרפות לתכנית רצים ביחד 5

הדפסת סיפור זה
עמותת דרייב www.amutatdrive.org

עמותת דרייב הינה ארגון א פוליטי ללא כוונות רווח (2010), הפועל בשלוש זירות מרכזיות: מערכת החינוך, הביטחון ובאקדמיה. דרייב שמה לה למטרה לחזק את החוסן האישי והמוטיבציה של תלמידים  באמצעות סביבתם - צוותי ההוראה ע"י הטמעת העקרונות, המיומנויות והכלים המעודכנים והרלבנטיים למאפייני וצרכי המאה ה -21 למימוש הפוטנציאל והטמעת תרבות המצוינות במכלול תחומי החיים -  לימודי, חברתי, אישי, מקצועי וארגוני.

החזון שלנו: לעורר השראה ולחזק את החוסן והמוטיבציה להצלחה, במטרה לממש את הפוטנציאל של הצעירים וסביבתם.

הלמה שלנו: אנחנו רוצים חברה טובה יותר, כזו שאזרחיה ממקסמים את הפוטנציאל שלהם.

תכנית רצים ביחד 5 הינה תכנית לאומית ופורצת דרך, לחיזוק החוסן האישי והמצוייות בשילוב מרוץ!  עבור מורים למתמטיקה ברמת 5 יח' מתמטיקה (מוכרת לגמול השתלמות)

** הרשמה עד ספטמבר 2017 לרישום ופרטים נוספים
**הכשרה תחל בנובמבר 2017

עובדות ומספרים על דרייב:

10 שנות מחקר איכותני ויישומי עם למעלה מ -4,450 נחקרים.

8 שנות עשייה אינטנסיביות בשטח של אלפי שעות הנחיה והכשרה.

154 מומחים, אנשי סגל ומתנדבים שהמכנה המשותף שלנו הוא ניסיון החיים והעובדה שהתמודדנו עם קושי/מורכבות משמעותית שזימנו לנו החיים והצלחנו להתגבר באופן מעורר השראה והשפעה.

44,370 משתתפים בקורסים, הרצאות, סדנאות והכשרות (50% מתוכם הם אנשי הסגל והחינוך - מחוללי השינוי).

פעילות דרייב כבר ב - 86 ערים ורשויות מקומיות.

בעלי טופס 46 א', ניהול תקין ותו תקן של מידות המעיד על ניהול פעילות אפקטיבית ואיכותית בסטנדרטים בינלאומיים.