מכתב לעמיתיי המורים - לכבוד יום המורה

2455
מכתב לעמיתיי המורים - לכבוד יום המורה

לעמיתיי המורים,

אשריכם על שבחרתם בהוראה, בנתינה אינסופית, במחילות חרף הפגיעות, בחיוך למרות המשא הכבד, באחריות שלא תסולא בפז, באהבה העוטפת רבבות ובשליחות לדורי דורות. אשריכם שזכיתם לעסוק במלאכת הקודש כדברי הנביאים, וכבר אמר יאנוש קורצ'אק "הרוצה לתקן את העולם יעסוק בחינוך". בחרתם בגבורה להושיט יד משמעותית בחינוך בנינו ובנותינו, ובעיצוב פני דור העתיד, דור ההמשך, אשר ירקום את הפסיפס האנושי הנפלא של החברה הישראלית המתהדרת בפלורליזם הדמוקרטי האיתן.

תודה על שהסכמתם בחדווה להיות המשפחה השנייה לילדינו ולבלות בקרבתם שליש מהיממה, רוב השנה וכרבע מתוחלת החיים לצדם ולצדנו בשמחה וביגון, בעת הצלחה וברגעי מפלה ומעולם לא אמרתם דיו. למעשה, אתם בהחלט ראויים לכבוד הורים, לאהבת אימהות, להערצת אבות, ולחיבת סבים, כאלה אתם - מורים נפלאים.

בכ"ב בכסלו, חודש הזריעה והנטיעה, נחגוג את יום המורה, במיוחד למענכם ובשבילכם, וביום ססגוני זה, אנו מוקירים את פועלכם, שותפים לצהלתכם וחולקים את תרועת הגיל ומייחלים שלא תדום לעד. מי ייתן ותמשיכו להיות הנר לרגלינו, הלפיד לתקוותנו, הכוכב למסעותינו, וההשראה לחלומותינו. בזכותכם הבוקר מלא אנרגיות, הדמיון שופע בציורים, הלב פועם מהתרגשות והזמן גדוש במשימות עם טעם לעוד.

אתם מקבלים את טַפֵּנו רכים כמשי, תמימים כגוזלים ועליזים כפרח, אט אט בנשמה תהומית ובתבונה אנושית יוצקים לתוכם את תמציתה של המשנה החינוכית אשר תלווה אותם בפרקים הראשונים לחייהם. מלמדים אותם לקרוא ולכתוב, להחסיר ולהוסיף, לשאול ולענות, לשתוק ולדבר, לבקש ולקבל, וההורים מאושרים להנאתם מכל שינוי קטן אשר יהי. שמחתם מגיחה לשמים, חובקת עולם ומהדהדת בחלל, כאלה הם התלמידים שהתברכו בטוב המורים.

בזכותכם, ילדי ישראל מאושרים, חושבים אחרת, מפקפקים ומהרהרים, וכשצריך, אף חולקים על דעת הוריהם וקרוביהם ובאמרת נימוס מהולה באומץ מביעים את דעתם בגאון. בזכותכם הילדים לומדים לרצות, לשאוף, לשקוד ולחלום חלומות נלהבים שבבוא היום מתגשמים והופכים את החיים למשמעותיים יותר, נוחים יותר ואף מאתגרים יותר. בקרבתכם הילדים הופכים נערים והנערים מתחילים להתבגר, לעתים שובבים ולעתים מופנמים, לעיתים מספרים ולעתים שותקים, צועקים, רודפים ואף דוחפים, אך את הכול אתם מכילים ובמלוא החום ההורי אתם מחזירים חיוך שנותן לילד להרגיש שהוא ורק הוא שווה לעולם כולו.

אחיי המורים, זכיתם להיות עם הנוער המופלא ברגעים נדירים, בעת עיצוב הזהות האישית שלו והקולקטיבית שלנו, בתקופת המרדנות מהמוסכמות והפנמת האחריות, ברגעים המכוננים עבורם, עבורנו ועבורכם. כן, אתם שם לצדם מקשיבים, מעירים, מתווכחים, לעתים מסכימים ולעתים מכחישים, אך תמיד מאפשרים להם להיות מי שהם וכפי שהם. בעצם התברכתם ברגעים היסטוריים שבודדים זכו להם. היו אתם להם ואנחנו לכם והם לנו. כך ניצור עתיד טוב יותר, להם, לנו ולבאים אחרינו. וכדברי עמיחי "תמשיכו להעניק להם את מטבעות החסד האחרונות שהורישה לנו אימא כדי שאושרם יגן עלינו", עכשיו ובימים האחרונים.

התקופות המורכבות שעוברות על החברה הישראלית, כוללות תמורות בערכים, בתפיסות ובמטרות לחיים, לצד המהפכות הטכנולוגיות שפוקדות אותנו השקם וערב, המלחמות האינסופיות במדינות מסביב והתהפוכות המעניינות מבפנים. כל אלו יוצקים לכם מציאות המחייבת רגישות, שיקול דעת, יצירתיות ולא מעט אומץ. לשמחתנו, אתם כהרגלכם ערוכים ומזומנים כתמיד, ומתמודדים עם האתגר בלב חם ובשכל קר.

חוסנה של חברה נמדד בעת קושי ומשבר, ביכולת להתלכד, להתאחד, להתאזר בסבלנות, להכיל, להעניק מהמיטב, לתרום את היקר ולהילחם בגבורה. כל זה היה נחלתה של החברה הישראלית בחודשים האחרונים. הימים הקשים העידו על חוסנה האיתן והבלתי מעורער. חוסן זה הוא פרי עמלכם החינוכי ברבות השנים, וההתנהגות המופתית של הצעירים היא כגדידת התמרים שגידלתם לאורך השנים. בזכותכם החברה שלנו עמדה בזקיפות נוכח האתגרים והתמודדה בנחישות עם כל האירועים. זהו למעשה היבול האמתי לעשייה החינוכית.

ביום זה נכמרות הרגשות למענכם, כמו הגשמים שנושקים לרגבי העפר הטרי, ביום זה מצייצות הציפורים ושרות לכם, פורחים השדות בשבילכם, מתמלאות הבארות לכבודכם, צהלת רבבות התלמידים עוטפת אתכם באיחולי בריאות ואריכות ימים, שפע של עשייה חינוכית איכותית.

נחתום בדבר של גדול המחנכים, ג'ובראן חליל ג'ובראן:

"המורה, הפוסע בצללי המקדש בין חסידיו, אינו מגיש מחוכמתו, כי מאמונתו ואהבתו". 

בברכה ותודה
ד"ר תאיר קיזל
מורה, מחנך, מרצה והורה.

 

השנה יום המורה יתקיים ב22.12.2016 - כנסו לאתר האינטרנט שלנו לרעיונות לחגיגה או לחצו על הלינק הזה לשליחת מכתב או מסרון תודה למורה. 

הדפסת סיפור זה
יום המורה

יום המורה הוא חג ישראלי המצוין בתאריך כ"ג בכסלו (השנה יצויין יום המורה ב-22.12.2016) כיום הוקרה והערכה למורות ולמורים על עבודתם בחינוך דור העתיד והצדעה לעוסקים ועוסקות במלאכת ההוראה.

מטרת יום המורה היא להדגיש את החשיבות וההערכה שרוחש הציבור למוריו ומורותיו מתוך הבנה כי הם המפתח להצלחה. יום המורה הינו תוצר של שותפות הארגונים והגופים החינוכיים המובילים בישראל, לצד אנשי רוח ונבחרי ציבור אשר ביקשו, יחד, לשים את המורות והמורים במרכז השיח הציבורי ולהודות להם/ן על המסירות והעבודה מלאת המשמעות. במסגרת אירועי "יום המורה" תשולב פעילות ענפה בבתי הספר, ברשויות המקומיות, בתקשורת המסורתית והדיגיטלית וכן בכנסת ישראל ובמשרדי הממשלה השונים.